لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۰

قرص جلوگیری از بارداری برای مردان ممکن است به زودی به داروخانه ها بیاید


عکس تزئینی
عکس تزئینی

با وجود این که قرص ضد حاملگی نزدیک به ۶۰ سال در دسترس زنان است، ولی هیچ چیز مشابه به آن برای مردان در داروخانه ها نیست. این هفته یک تیم از محققان اعلام کردند که قرص جلوگیری از بارداری منحصر به فرد برای مردها، تست ایمنی را در یک آزمایش ۲۸ روزه بر روی انسان، با موفقیت و بدون عوارض جانبی ای که قرص های مشابه پیشین داشتند، پشت سر گذرانده است.

به گزارش سایت علمی «لایو ساینس»، پژوهشگران موفقیت خود را مدیون دو سازه فعال در این قرص هستند، یک بخش هورمون پروژستین و یک بخش تستوسترون تغییر یافته. این مولکول هیبریدی موجب می شود که سطح این دو هورمون در بدن مصرف کننده همیشه در یک اندازه (برابر) بماند.

بنابه گفته دکتر کریستینا ونگ، معاون رئیس موسسه علوم بالینی در مرکز تحقیقات بایومد لس آنجلس (LA BioMed) که روی این پژوهش در کالج پزشکی دانشگاه واشنگتن در شهر سیاتل کار می کرد، هورمون پروژستین تولید اسپرم را متوقف می سازد، ولی در عین حال سطح هورمون تستوسترون را نیز در بدن کاهش می دهد؛ کاهش زیاد تستوسترون می تواند منجر به لخته شدن خون در بدن، افسردگی، و دیگر بیماری ها در یک مرد شود.

کاری که مولکول هیبریدی در این قرص می کند، در حالیکه تعداد اسپرم‌ها را به طور ایده آل پائین می آورد، ولی اندازه هورمون جنسی مردان یعنی تستوسترون را در حد کافی نگه می دارد که موجب عوارض جانبی که پیشتر به آن اشاره شد نشود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG