لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

۷۰ میلیون به شرط یافتن «جعبه سیاه» هواپیمایی که چهار سال پیش گم شد


دولت مالزی و یک شرکت اکتشافات دریایی، روز چهارشنبه تلاش تازه ای را برای حل یکی از بزرگترین معماهای هواپیمائی آغاز کردند. این معما ناپدید شدن پرواز ۳۷۰ شرکت هواپیمائی مالزی در نزدیک به چهار سال پیش است.

شرکت «اینفینیتی اوشن»که مرکز آن در هیوستون آمریکاست، در صورتی که قطعات قابل توجهی از باقی مانده های هواپیمای ساقط شده یا دو «جعبه سیاه» آن را در ظرف ۹۰ روز پیدا کند ۷۰ میلیون دلار دستمزد دریافت خواهد کرد.

«لیوو تیونگ لای» وزیر ترابری مالزی این خبر را در مراسم امضاء قرارداد جستجو با مقامات شرکت مذکور در مرکز اداری فدرال مالزی در «پوتراجایا»ی مالزی اعلام کرد.

اما در قرارداد، کمپانی اکتشاف تنها در صورتی این دستمزد را دریافت خواهد کرد که بقایای هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ مفقود را که در روز ۸ مارس ۲۰۱۴ با ۲۳۹ سرنشین بر فراز اقیانوس هند از صفحه رادار محو شد، پیدا کند.

آقای «لیوو» از این قرارداد به عنوان موافقتنامه «بی نتیجه، بی دستمزد» نام برد.

به موجب قرارداد اگر «اینفینیتی اوشن» تکه های هواپیمای مفقود یا جعبه های سیاه آن را در مراحل اولیه جستجو بیابد، ۲۰ میلیون دلار دریافت خواهد کرد. بقیه دستمزد هنگفت نیز به نسبت وسعت محوطه ای که مورد بازرسی قرار می گیرد – تا حد ۷۰ میلیون دلار – به تدریج پرداخت می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG