لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۰

معترضان مالزیایی خواستار استعفای نخست وزیر شدند


نجیب رزاق
نجیب رزاق

گروهی از معترضان در شهر کوالالامپور، پایتخت مالزی، برای یک گردهمایی دو روزه جمع شده اند. آنها می خواهند نخست وزیر که با اتهامات جدی کلاهبرداری روبرو است، استعفا دهد.

"بریش"، جامعه مدنی اصلی کشور، می خواهد نجیب رزاق کنار برود، او متهم است ۷۰۰ میلیون دلار از صندوق سرمایه گذاری ، متعلق به دولت، به حساب های شخصی اش واریز شد.

دولت دسترسی به وبسایت "بریش" را مسدود کرده و گردهمایی در میدان استقلال کوالالامپور را غیرقانونی اعلام کرده است، زیرا فعالان برای جمع شدن در آنجا اجازه نگرفته اند.

نجیب اتهامات را تکذیب کرده است و می گوید آن پول، هدیه ای از خاورمیانه بود. او می گوید اتهامات فساد بخشی از یک "خرابکاری سیاسی" علیه ائتلاف حاکم مالزی است.

تحقیقات امکان وارد آوردن اتهامات جزائی علیه نجیب را مطرح ساخته، اقدامی که هرگز در مورد یک نخست وزیر مالزی صورت نگرفته است. او دادستان کل را که تحقیقات را انجام داد، برکنار کرده است.

اتهامات ماه پیش در گزارشی در روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال، که بر اسنادی از تحقیق در باره صندوق سرمایه گذاری استوار بود، عنوان شد.

صندوق، که نجیب رئیس آن است، با اتهامات فساد و سوء مدیریت متهم است و ۱۱ میلیارد دلار بدهکار است. چند آژانس دولتی در باره آن تحقیق می کنند.

XS
SM
MD
LG