لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۷

مالزی: تصاویر ماهواره ای ۱۲۲ شیء شناور در اقیانوس هند


کارکنان شرکت ارتباطات ماهواره ای اینمارست در لندن که اطلاعات مربوط به گمشدن هواپیمای مالزی را تحلیل کرده است. ۵ فروردین ۱۳۹۳
کارکنان شرکت ارتباطات ماهواره ای اینمارست در لندن که اطلاعات مربوط به گمشدن هواپیمای مالزی را تحلیل کرده است. ۵ فروردین ۱۳۹۳
مالزی روز چهارشنبه اعلام کرد تصاویر ماهواره ای جدیدی دریافت کرده است که ۱۲۲ قطعه شناور را در آبهای جنوب اقیانوس هند نشان می دهد. احتمال می رود این قطعات با پرواز گمشده ۳۷۰ مالزی در ارتباط باشد.

وزیر موقت حمل و نقل مالزی روز چهارشنبه گفت تصاویر ماهواره ای ۲۳ مارس گرفته شده و «اداره سنجش از راه دور مالزی» آنها را دریافت کرده است.

او گفت نمی تواند تایید کند که آیا این قطعات به هواپیمای ناپدید شده مربوطند یا خیر.

این اشیاء در محدوده ای به مساحت ۴۰۰ کیلومتر مربع شناور هستند.

در همین حال، هواپیماهای استرالیا، آمریکا، چین، ژاپن، نیوزلند و کره جنوبی به جستجو در آب های دور افتاده اقیانوس هند برای یافتن اثری از هواپیمای پرواز ۳۷۰ شرکت خطوط هوایی مالزی ادامه می دهند.

بادهای شدید روز سه شنبه جستجوها را متوقف کرد. با بهتر شدن شرایط جوی، ۱۲ هواپیما و ۲ کشتی در منطقه ای که حدود ۲۵۰۰ کیلومتری جنوب غربی شهر پرت استرالیا است، به دنبال پیدا کردن هر قطعه ای از هواپیمای گمشده هستند.

اداره امنیت دریایی استرالیا که از جانب مالزی مسوولیت هماهنگی عملیات جستجو را بر عهده دارد، روز چهارشنبه گفت این عملیات در محدوده ای به مساحت ۸۰ هزار کیلومتر مربع متمرکز است.

در همین حال، چین از مالزی خواسته است اطلاعات ماهواره ای که بر اساس آن اعلام کرد هواپیما سقوط کرده و ۲۳۹ سرنشین آن کشته شده اند را تحویل دهد.

هواپیمای بویینگ ۷۷۷ پرواز ۳۷۰ هشتم مارس از کوالالامپور عازم پکن بود و ۱۵۳ مسافرش چینی بودند.

نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی روز دوشنبه گفت تحلیل اطلاعات ماهواره ای نشان می دهد که این هواپیما در اقیانوس هند سقوط کرده است.

این سخنان چین را قانع نکرده است. شی هانگشنگ، معاون وزیر امورخارجه چین به سفیر مالزی در پکن گفت کشورش می خواهد بداند دقیقا چه چیزی منجر به آن شد که نجیب رزاق سقوط هواپیما را اعلام کند.

روز سه شنبه، خانواده های خشمگین مسافران هواپیما مقابل سفارت مالزی در پکن تظاهرات کردند.

حدود ۱۰۰ نفر از اقوام مسافران با داشتن علائمی، خواستار آن شدند که «حقیقت» را در مورد اتفاقی که برای هواپیما افتاده، بدانند. این درحالی است که شرکت هواپیمایی مالزی شروع به پرداخت یک ۵ هزار دلارِ اولیه به خانواده سرنشینان آن هواپیما کرده است.
XS
SM
MD
LG