لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۱

جبهه ملی مالزی بار دیگر برنده انتخابات اعلام شد


نجیب رزاق نخست وزیر مالزی(نفر وسط) پس از پایان رای گیری در آن کشور، ۶ مه ۲۰۱۳
نجیب رزاق نخست وزیر مالزی(نفر وسط) پس از پایان رای گیری در آن کشور، ۶ مه ۲۰۱۳
مسئولان وزارت کشور مالزی می گویند ائتلاف حاکم بر آن کشور در شمارش اولیه آرای انتخابات پارلمانی مالزی، اکثریت آرا را کسب کرده است. این حزب که جبهه ملی مالزی نام دارد، حزب نجیب رزاق، نخست وزیر مالزی است.

نتیجه شمارش اولیه آرای انتخابات پارلمانی روز گذشته مالزی نشان دهنده آن است که این حزب به رغم کوشش حزب اپوزیسیون برای کسب شماری از کرسی های پارلمان پس از ۵۶ سال حاکمیت بر مالزی، به این حاکمیت ادامه خواهد داد.

پیروزی در این انتخابات سیزدهمین پیروزی پی در پی حزب حاکم بر مالزی موسوم به جبهه ملی را از سال ۱۹۵۷ تاکنون رقم می زند. مالزی در سال ۱۹۵۷ از بریتانیا مستقل شد.

انور ابراهیم رهبر اپوزیسیون مالزی می گوید نتایج اعلام شده انتخابات مالزی مورد تأیید وی و حزبش نیست و تقاضا کرده که این نتایج مورد تجدید نظر قرار گیرند و احتمال تخلف و تقلب بررسی شود، به ویژه از آن روی که شایعاتی مبنی بر آن وجود دارد که حزب جبهه ملی مالزی تعدادی شهروند خارجی را از کشورهای دیگر به مالزی برده تا به نفع آنها در صندوق های رأی گیری رأی بیاندازند.

بیش از ده میلیون شهروند مالزی در انتخابات پارلمانی آن کشور شرکت کرده اند که معادل شرکت ۸۰ درصد واجدان شرایط رأی دادن در انتخابات است.

کمپین اپوزیسیون مالزی مدعی عملکرد نادرست حزب حاکم بر آن کشور است و می گوید دولت مالزی علیه آن گروه از شهروندان مالزی که تبار چینی دارند، تبعیض قائل می شود. این عده، شمار قابل توجهی از جمعیت مالزی را تشکیل می دهند.
XS
SM
MD
LG