لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۷

مالزی: فقط مسلمانان مجاز به استفاده از واژه «الله» هستند


یکی از مسلمانان مالزی که در بیرون از ساختمان دادگاه در پوتراجایا، در حومه کوالالامپور، ایستاده است. ۲ تیر ۱۳۹۳
یکی از مسلمانان مالزی که در بیرون از ساختمان دادگاه در پوتراجایا، در حومه کوالالامپور، ایستاده است. ۲ تیر ۱۳۹۳

دیوان عالی مالزی روز دوشنبه حکم دولت مبنی بر ممنوعیت استفاده از واژه «الله» توسط یک روزنامه کاتولیک در آن کشور جهت ارجاع به خداوند را تأیید کرد.

عالی‌ترین مرجع قضایی مالزی، با ۴ رای موافق برابر ۳ رای مخالف، اعتراض روزنامه مالایی زبان کلیسای کاتولیک، «هرالد»، به حکم سال گذشته دادگاهی در آن کشور که کاربرد واژه «الله» تنها مخصوص مسلمانان است، را وارد ندانست؛ با این استدلال که اگر سایر مذاهب از این واژه استفاده کنند، ممکن است موجب سردرگمی شود و مسلمانان را ترغیب به تغییر مذهب کند.

تغییر مذهب در کشور مالزی، که حدود ۶۰ درصد از جمعیت ۳۰ میلیون نفری آن مسلمان هستند و مذهب رسمی آن کشور نیز اسلام است، غیرقانونی است. تنها اندکی بیش از ۹ درصد از جمعیت آن کشور مسیحی هستند و بقیه نیز از پیروان آئین‌های بودایی و هندو هستند.

مسیحیان مالزی، در مقابل میگویند سال‌هاست که از واژه «الله»، جهت ارجاع به خدواند، در کتابها و موسیقی‌های مذهبی خود استفاده می‌کنند.

حکم روز دوشنبه دیوان عالی مالزی، پایانی بود برای اختلاف حقوقی که از سال ۲۰۰۷ میلادی (۱۳۸۶ خورشیدی) آغاز شد، زمانی که وزارت کشور کالزی تهدید کرد مجوز انتشار نسخه مالایی زبان روزنامه هرالد را به دلیل استفاده از واژه «الله» لغو خواهد کرد.

محدودیت اعمال شده با اعتراض کلیسای کاتولیک مواجه شد و در پی شکایت به دادگاه، توانست در سال ۲۰۰۹ اجازه استفاده از این واژه را پیدا کند، اما دوباره توسط دادگاهی دیگر از کاربرد واژه «الله» منع شد.
XS
SM
MD
LG