لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۱

پلیس مالزی ۱۴۰۰ نفر را بازداشت کرد


پلیس مالزی ۱۴۰۰ نفر را بازداشت کرد
پلیس مالزی ۱۴۰۰ نفر را بازداشت کرد

هزاران مالزیایی که با درخواست اصلاحات انتخاباتی تجمعی در کوالالامپور ترتیب داده بودند، با مقاومت شدید پلیس روبرو شدند.

پلیس روز شنبه با باتون، لوله های آب و گاز اشک آور آنان را به عقب راند و بیش از ۱۴۰۰ نفر را بازداشت کرد. انتظار می رفت بیشتر آنان ظرف چند ساعت آزاد شوند.

احزاب مخالف می گویند برخی از رهبران آنان نیز به بازداشتگاه برده شده اند و انور ابراهیم رهبر برجسته اوپوزیسیون زخمهای مختصری برداشته است. ابراهیم در بیمارستان از سرکوب معترضان انتقاد کرد و آن را مذبوحانه و بی رحمانه نامید. وی اعتراضات روز شنبه را آغازی مهم توصیف کرد. بسیاری از معترضان که بالون های زرد و گل همراه داشتند، شعارهایی مانند «زنده باد مردم» را فریاد می کشیدند.

پلیس برای دشوار ساختن راه پیمایی مخالفان به سوی نقطه تجمع در یک استادیوم در مرکز کوالالامپور بسیاری از خیابان ها را بست.

ائتلاف گروه های مخالف - بریش - ادعا می کند ۵۰ هزار نفر در تظاهرات روز شنبه شرکت داشته اند، اما پلیس گفت این رقم نزدیک به ۶ هزار نفر بوده است. خبرنگار خبرگزاری آسوشیتد پرس در محل، شمار تظاهر کنندگان را ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر تخمین زد.

«بریش» می خواهد دولت مقررات و قوانین انتخاباتی را پیش از دور بعدی انتخابات سراسری اصلاح کند. از جمله برای جلوگیری از خرید رای و تقلب گام هایی بردارد. انتخابات قرار است در سال ۲۰۱۳ برگزار شود، اما ممکن است زودتر انجام شود.

XS
SM
MD
LG