لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۴

محققان: موشک شلیک شده به هواپیمای مسافری مالزی در اوکراین از روسیه وارد شده بود


همه ۲۹۸ سرنشینان این هواپیما کشته شدند.
همه ۲۹۸ سرنشینان این هواپیما کشته شدند.

محققان بین المللی که در مورد پرونده سقوط هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی مالزی در اوکراین تحقیق می کردند می گویند این هواپیما با موشکی که از روسیه به اوکراین منتقل شده بود، هدف قرار گرفت و سرنگون شد.

آنها نتایج تحقیقات خود را روز چهارشنبه منتشر کردند که تایید کننده نتایج یک تحقیق دیگر قبلی توسط هیات ایمنی هلند است. این هیات نیز نتیجه گرفته بود که هواپیمای پرواز MH۱۷ با یک موشک «بوک» ساخت روسیه هدف قرار گرفت. مسکو این موضوع را رد کرده است.

محققان می گویند مدارک قانع کننده‌ای وجود دارد که تایید می‌کند شورشیان طرفدار روسیه در اوکراین، موشک بوک را به هواپیمای شرکت هواپیمایی مالزی شلیک کردند.

روسیه پیشدستی کرده و روز چهارشنبه اعلام داشت که اطلاعات راداری تایید می کند که هیچ راکتی از قلمروی تحت کنترل تجزیه طلبان طرفدار روسیه در اوکراین شلیک نشده است.

دمیتروی پسکوف، سخنگوی کرملین در یک کنفرانس تلفنی به خبرنگاران گفت که رادار روسیه همه اشیاء پرنده در مناطق تحت کنترل شورشیان را شناسایی کرد و هیچ راکتی شلیک نشده بود.

همه ۲۹۸ مسافر هواپیمای مسافری مالزی پس از آنکه در ژوئیه ۲۰۱۴ در هوا چند تکه شد، کشته شدند. آنها از آمستردام در هلند به کوالالامپور در مالزی می رفتند.

یکسال پیش، هیات تحقیقات هلندی در لاهه گزارشی قرائت کرد که براساس آن هواپیمای پرواز MH-۱۷ در اثر برخورد ترکش های ناشی از انفجار یک موشک زمین به هوای ساخت روسیه که از شرق اوکراین شلیک شده بود سقوط کرد. ترکش های ناشی از انفجار این موشک طبق گزارش به سمت چپ بدنه هواپیما برخورد کرد و باعث سقوط آن شد.

بتازگی، دادستان ها پیش از اعلام رسمی نتایج تحقیق بازرسان بین المللی با خانواده قربانیان دیدار کردند.

یک عضو خانواده یکی از مسافران کشته شده به خبرگزاری رویترز در روز چهارشنبه گفت که بازرسان ۱۰۰ متهم را در پرونده سقوط هواپیمای مالزی شناسایی کرده اند و مشخص کرده اند که موشک از قلمرو شورشیان شلیک شده بود.

XS
SM
MD
LG