لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۵

نامگذاری یک مدرسه در کراچی به نام «ملاله»


تيراندازی افراد گروه طالبان به ملاله يوسف زای و همکلاسی های او موجب تظاهرات ضدطالبان در شهرهای کوچک و بزرگ آن کشور شد و خشم و انتقاد جهانی را به دنبال داشت.

ملاله دختر ۱۴ ساله پاکستانی از فعالان حقوق زنان و دختران در پاکستان است و همين امر خشم اسلامگرايان طالبان را برانگيخته است. کاخ سفيد و وزارت امور خارجه آمريکا اقدام طالبان را عملی وحشيانه قلمداد کرده اند.

ملاله يوسف زای روز سه شنبه گذشته در حين بازگشت از مدرسه به همراه ٢ تن از همشاگرديهايش هدف تيراندازی طالبان قرار گرفت. گناه او تشويق آموزش دختران و انتقاد از گروه تروريستی طالبان بوده است.

پزشکان يک بيمارستان ارتش در پيشاور، ملاله را که در ناحيه سر و گردن مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود، مورد عمل جراحی قرار داده اند و او هم اکنون در بيمارستان به سر می برد.

بدنبال اين رويداد چند شهر پاکستان روز چهارشنبه صحنه تظاهرات عليه طالبان بود. تظاهرکنندگان با شعار های شرم بر طالبان، ما هرگز حکومت طالبان را نمی پذيريم، و تروريسم را متوقف کنيد، خشم خود عليه اين اقدام طالبان را نشان دادند.

مقام های آمريکايی نيز تيراندازی به اين دختر را محکوم کردند.

هيلاری کلينتون وزير امور خارجه ايالات متحده تيراندازی به ملاله را ناشی از ترس طالبان از قدرت آموزش دختران و زنان خواند.

کلينتون گفت: ملاله توسط افراط گرايانی مورد حمله قرار گرفت که با تحصيل دختران، با دفاع دختران از حقوقشان و با رهبری دختران مخالفند و به دلايل گوناگون از اينکه دختران و زنان صاحب قدرت شوند، بيمناکند. بسياری زنان جوان هستند که عليه سنت ها و فرهنگ ها و در جستجوی يک زندگی معنی دار و با هدف در ميان خانواده و جامعه شان تلاش می کنند و نامشان هيچگاه شناخته نخواهد شد.

کاخ سفيد نيز واکنش انتقاد آميزی به اين عمل تروريستی داشت.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفيد، گفت: رييس جمهور اين خبر را منزجرکننده و سزاوار سرزنش می داند. ما به شدت حمله به ملاله يوسف زای را تقبيح می کنيم. خشونت عليه کودکان وحشيانه و غيرانسانی و ناشی از بزدلی است.

رحمان مالک وزير کشور پاکستان تعهد کرده است مسببان حمله به اين دانش آموزان دختر به دست عدالت سپرده شوند.

در کراچی نيز مدرسه ای به پاس شجاعت اين دختر دانش آموز در کمپينی به منظور آموزش دختران «ملاله يوسف زای» ناميده شد.
XS
SM
MD
LG