لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۵

نخستین بار پس از سوء قصد طالبان، ملاله یوسف‌زی به پاکستان باز گشت


«ملاله یوسف‌زَی» دختر پاکستانی و برنده جایزه صلح نوبل روز پنجشنبه بعد از شش سال، به کشورش بازگشت. از ۶ سال پیش که ملاله بر اثر تیراندازی طالبان در روستای سوات، زخمی و برای درمان به خارج منتقل شد، این نخستین دیدار او از پاکستان است.

ملاله اکنون ۲۰ ساله است و برای گسترش آموزش و پرورش دختران در سطح جهان فعالیت می کند.

در همین راستا چند ساعتی پس از ورود به پاکستان در اسلام آباد با «شاهد خاقان عباسی» نخست وزیر پاکستان دیدار کرد و در حضور نخست وزیر، اعضای کابینه، قانونگذاران، فعالان جامعه مدنی و دانش آموزان که به این مناسبت در دفتر نخست وزیری گرد آمده بودند گفت «هنوز هم باورم نمی شود که اینجا هستم.»

در سخنان او که مستقیم از شبکه تلویزیونی پاکستان پخش شد، گفت همیشه در رویایم بود که به پاکستان بازگردم و بر خاک میهنم پا بگذارم.

در اکتبر سال ۲۰۱۲ هنگامی که ملاله از دبستان به خانه باز می گشت از ناحیه سر، هدف تیراندازان نقاب پوش قرار گرفت.

او برای درمان زخم های جمجمه، ابتدا در پاکستان و سپس در لندن مورد عمل جراحی قرار گرفت.

گروه طالبان مسئولیت ترور را برعهده گرفت و اعلام کرد باز هم او را هدف حمله قرار خواهد داد. طالبان ملاله را به ترویج فرهنگ غربی در کشور اسلامی پاکستان متهم می کرد.

سال ۲۰۱۲ او هدف قرار گرفته بود.
سال ۲۰۱۲ او هدف قرار گرفته بود.

بعد از بهبودی، ملاله در دانشگاه آکسفورد به تحصیل پرداخت و همراه با یک نفر دیگر یک صندوق برای کمک به دختران در کشورهایی مانند سوریه،کنیا، نیجریه ، اردن و پاکستان دایر کرد تا برای تحصیلات دبیرستانی آنها تامین مالی کند. این صندوق به گفته او تاکنون ۶ میلیون دلار برای کمک به تحصیلات دبیرستانی دختران اختصاص داده است.

ملاله یوسف‌زَی برای تلاش‌هایش در زمینهٔ حق تحصیل کودکان، جایزهٔ صلح نوبل سال ۲۰۱۴ را همراه با کایلاش ساتیارتی دریافت کرد تا یکی از جوانترین برندگان این جایزه باشد.

مخالفان محافظه کار در پاکستان می گویند ترور ملاله از سوی غرب صحنه سازی شده بود تا چهره پاکستان را تخریب کنند.

نخست وزیر پاکستان با ابراز خشنودی از حضور ملاله در کشور گفت او در مقام دختر پاکستان برای کشورش شهرت و احترام جهانی را کسب کرده است.

وی ملاله را مشهور ترین شهروند در تاریخ پاکستان خواند و گفت از آنجاکه ملاله یک شهروند عادی نیست تامین امنیت او برعهده دولت است.

XS
SM
MD
LG