لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۱

حمایت بیشتر مسلمانان از قانون«شرع» و آزادی مذاهب


.
.
بر اساس یک نظر سنجی که توسط مرکز تحقیقاتی «پیو» انجام شده اکثریت مسلمانان سراسر جهان براین باورند که قانون ناظر و حاکم بر جوامعی که آنها زندگی میکنند باید قانون اسلامی و یا قانون«شرع» باشد.

اما همزمان اکثر مسلمانان جهان می گویند که طرفدار آزادی مذاهب هم هستند.

این تحقیق نتیجه مصاحبه رو در رو، با بیش از ۳۸ هزار نفر از شهروندان کشورهایی اند که جمعیت مسلمان آن هم در اکثریت و هم در اقلیت بوده اند.

تمرکز این تحقیق بر دیدگاه مسلمانان در مورد سیاست و مذهب استوار است.

یکی از عمده ترین یافته ها این بود که شش نفر از هر ده مسلمان در خاورمیانه و تقریبا هشت نفر از هر ده مسلمان در کشورهای آفریقایی می گویند که قانون ملی آنها باید بر اساس قانون اسلامی باشد.

در افغانستان این آمار ۹۹ در صد بوده است.

جیم بل، یکی از پژوهشگران موسسه پیو که مقر آن در واشنگتن است ضمن پذیرش مشکلاتی بر سر انجام این تحقیق می گوید احتمالا در کشورهاییکه چنین موضوعی حساس است، شهروندان بعضا پاسخی را که در اجتماع آنها «مناسب و مطلوب» تلقی میشود ارائه میدهند.

این پژوهشگر همچنین می افزاید پس از پرسشهای بیشتر مشخص شد که درک همه شهروندان از قانون اسلامی و یا شریعت نیز یکی نیست و بیشتر کسانیکه مورد پرسش قرار گرفته اند این قانون را بویژه در مورد حل مناقشات خانوادگی و حل مناقشات مربوط به اموال و دارایی مفید میدانند.

آقای بل خاطر نشان میکند در عین حال تحقیق در این کشورها نشان میدهد که حمایت شهروندان از بکارگیری قانون اسلامی برای مجازات های جنایی و یا مجازات اعدام برای مسلمانانی که دین خود را ترک و به مذهب دیگری روی آورده اند کاهش یافته است.

این تحقیق همچنین نشان میدهد برغم حمایت از قانون اسلامی، بیشتر مسلمانان می گویند این قانون نباید به غیر مسلمانان تحمیل شود.

در همین حال گرچه مسلمانان آمریکایی اعتقاد دارند پیروی از مذاهب دیگر نیز میتواند به زندگی ابدی در بهشت ختم شود، اما 96 درصد از مصریها و ۹۲ درصد از پاکستانیها براین باورند که اسلام تنها مذهب واقعی جهان است.
XS
SM
MD
LG