لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۱

عفو بين الملل خواستار آزادی فوری و بی قيد و شرط مجيد توکلی شد


عفو بين الملل خواستار آزادی فوری و بی قيد و شرط مجيد توکلی شد
عفو بين الملل خواستار آزادی فوری و بی قيد و شرط مجيد توکلی شد

سازمان عفو بين الملل نسبت به وضعيت سلامتی مجيد توکلی ابراز نگرانی کرد و خواستار آزادی فوری و بی قيد و شرط اين دانشجوی زندانی شد. به گفته اين سازمان، مجيد توکلی به بند ۳۵۰ زندان اوين منتقل شده است که شرايط بسيار سخت و غير بهداشتی دارد. آقای توکلی دچار نارسايی حاد ريوی ست و اگر تحت مراقبت پزشک متخصص قرار نگيرد، سلامتی اش به خطر می افتد.

عفو بين الملل در اين اطلاعيه، از مردم سراسر دنيا خواسته است که با مقامات قضايی ايران و ديپلمات های کشورهای خود در ايران، تماس بگيرند و خواستار آزادی مجيد توکلی شوند. به اين منظور، آدرس ايميل و شماره تلفن دفاتر صادق لاريجانی، رييس قوه قضاييه، محمد جواد لاريجانی، دبير ستاد حقوق بشر اين قوه، و عليرضا آوايی، دادستان تهران، برای تماس، در اختيار عموم قرار گرفته است. عفو بين الملل از مردم می خواهد به مقامات ايران يادآوری کنند که طبق قوانين سازمان ملل متحد، حداقل استاندارد در نگهداری زندانيان، شامل فضای کافی، محل خواب، تصفيه، نور، غذا، و امکانات بهداشتی است.

اين سازمان مدافع حقوق بشر می گويد، مجيد توکلی، يک زندانی عقيدتی ست که به دليل اعمال حقوق خود همچون آزادی بيان و اجتماعات، در زندانی به سر می برد.

مجيد توکلی، فعال دانشجويی و عضو انجمن اسلامی دانشگاه اميرکبير، از ۱۶ آذر در زندان به سر می برد. او در مراسم روز دانشجو، در جمع صدها نفر از دانشجويان اين دانشگاه سخنرانی کرد و پس از خروج از دانشگاه، بازداشت شد.

آقای توکلی اخيراً دوباره به سلول انفرادی منتقل شده بود که در اعتراض به اين مسأله، دست به اعتصاب غذا زد. او سپس به بند عمومی منتقل شد اما همچنان در شرايط جسمی بدی به سر می برد.

افراد و سازمان های بين المللی مختلفی، به بازداشت او اعتراض کرده اند و خواستار آزادی وی شده اند.

مجيد توکلی، برنده جايزه معتبر هومو همينی از جمهوری چک است که سال گذشته او را به عنوان نماد مقاومت جنبش دانشجويی، معرفی کرد.

XS
SM
MD
LG