لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۷

موسوی، کروبی و رهنورد با خانوادۀ مجيد توکلی ابراز همدردی کردند


موسوی، کروبی و رهنورد با خانوادۀ مجيد توکلی ابراز همدردی کردند
موسوی، کروبی و رهنورد با خانوادۀ مجيد توکلی ابراز همدردی کردند

ميرحسين موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد طی تماس تلفنی با خانوادۀ مجيد توکلی فعال دانشجويی دربند با خانواده وی ابراز همدردی کردند.

به گزارش وب سايت کلمه مهدی کروبی، ميرحسين موسوی و زهرا رهنورد ضمن ابراز تاسف نسبت به عدم رعايت حقوق ابتدايی مجيد توکلی و فشارهايی که بر او وارد شده است خواستار آن شدند که مجيد توکلی به اعتصاب غذای خود پايان دهد.

مجيد توکلی از روز يکشنبۀ گذشته و در پی انتقال به سلول انفرادی دست به اعتصاب غذا زده است. وی در جريان اعتراض های پس از انتخابات اخير رياست جمهوری، بازداشت و زندانی شد.

در همين حال سايت دانشجونيوز نوشتۀ مفصلی را منتشر کرده که به گفته اين سايت، مجيد توکلی آن را در زندان نوشته است. عنوان اين متن «برای تغيير» است و به نوشتۀ مجيد توکلی، هدف آن، ارتقای فعاليت و حضور افراد در جنبشهای مردمی است. اين متن، شرح مفصلی از چگونگی فعاليت ها و حضور مردم در جنبش سبز و مبارزات مسالمت آميز در برابر يک حکومت استبدادی است. به گزارش منابع داخلی، مقامات امنيتی، مجيد توکلی را به علت انتشار اين نوشته، به سلول انفرادی منتقل کرده اند.

مجيد توکلی فعال سرشناس دانشجويی، از ۱۶ آذر ماه سال گذشته در زندان به سر می برد. او در مراسم روز دانشجو در دانشگاه اميرکبير سخنرانی کرده و از مقامات بلندپايه نظام جمهوری اسلامی در ايران انتقاد کرده بود. مجيد توکلی به ۸ سال و نيم حبس تعزيری محکوم شده است که شامل ۲ سال حبس به علت توهين به رهبری و ۶ ماه حبس به دليل توهين به رييس جمهوری است.

با گذشت ۴۰ روز از آخرين بازجويی احسان عبده تبريزی هنوز وضعيت پرونده وی نامشخص است.

به گزارش وب سايت کلمه احسان عبده تبريزی حدود پنج ماه پيش هنگام ورود به ايران توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوين نگهداری می شود.

حسين عبده تبريزی پدر احسان يکی از منتقدان سياست های اقتصادی دولت محمود احمدی نژاد و مدير مسئول روزنامه توقيف شدۀ سرمايه است. او از جمله ۷۰ اقتصاددانی است که در نامه هايی سرگشاده رفتار و عملکرد اقتصادی دولت را به نقد کشيده اند.

جبهه مشارکت عمده‌ترين حزب اصلاح‌طلب ايران در بيانيۀ اخير خود بار ديگر هشدار داد که ايران در همۀ زمينه‌ها با بحران روبرو است و از حاکميت خواست که به قانون اساسی برگردد.

حزب مشارکت با صدور بيانيه ای به مناسبت فرارسيدن ماه خرداد همچنين تاکيد کرده است که خرداد ماه، هم زادگاه انقلاب اسلامی و هم تجلّيگاه اصلاحات و جنبش سبز است. اين حزب اصلاح طلب که دبيرکل و جمعی از اعضای ارشد آن بازداشت شده اند می گويد حرکتی که می توانست نفسی تازه در جان ايران بدمد و فرصتی ملی فراهم کند به زندان و سرکوب و برخورد انجاميد.

جبهه مشارکت می نويسد «به نام دين، آزادی و امنيتِ همۀ شهروندان معترض به نتيجۀ انتخابات را مورد هجوم قرار دادند و همه کسانی که آرام ترين و پرمعناترين راهپيمايیِ سکوت را در ۲۵ خرداد ماه به انجام رساندند به هر اتهامی متهم شدند.» اين بيانيه در پايان نسبت به هدر رفتن سرمايه های ملی هشدار داده و برای برون رفت از بحران خواستار اجرای قانون اساسی شده است.

مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس جنوبی با اشاره به امضای تفاهم نامۀ قرارداد فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از واگذاری قرارداد فاز ۱۳ و ۱۴ پارس جنوبی به کنسرسيومی مرکب از سپاه و چند شرکت ديگر ايرانی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی وکيلی با اشاره به واگذاری طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی به سپاه پاسداران گفت که در حال حاضر تفاهم نامۀ توسعۀ اين سه فاز پارس جنوبی با سپاه امضا شده و زمين برای آغاز عمليات اجرايی نيز تحويل اين مجموعه شده است.

اين مقام مسئول همچنين از واگذاری قرارداد فاز ۱۳ و ۱۴ پارس جنوبی به کنسرسيومی متشکل از شرکتهای داخلی خبر داد و گفت به نظر می رسد سپاه پاسداران، شرکت صدرا، شرکت ملی حفاری و شرکت مهندسی و ساخت تأسيسات دريايی اعضای اين کنسرسيوم را تشکيل خواهند داد.

XS
SM
MD
LG