لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۱

مهسا و مرجان وحدت به همراه یک گروه آمریکایی نامزد دریافت جایزه موسیقی «سانگ لاینز» شدند


Mahsa Vahdat
Mahsa Vahdat

نشریه موسیقی «سانگ لاینز» (به انگلیسی : Songlines) در شماره جدیدش، اسامی نامزدهای جایزه سالانه خود در بخش های مختلف را اعلام کرد.

این نامزدها توسط کمیته ویژه ای برگزیده شدند و ‌اعضای هیأت داوران بر اساس حوزه جغرافیایی و سبک موسیقی، آنها را طبقه بندی کرده اند.

امسال در بخش موسیقی فیوژن یا تلفیقی نام دو هنرمند ایرانی نیز دیده می شود. مهسا و مرجان وحدت همراه با گروه موسیقی آمریکایی «کورونوس کوارتت» (به انگلیسی: Kronos Quartet) نامزد دریافت جایزه بهترین آلبوم این سبک هستند.

این آلبوم «لامکان» (به انگلیسی: Placeless) نام دارد و نخستین تجربه مشترک مهسا و مرجان وحدت با گروه کرونوس کوارتت محسوب می‌شود.

این مجموعه ۱۴ قطعه دارد که با استفاده از اشعار حافظ، مولانا، فروغ فرخزاد، محمد ابراهیم جعفری، و‌ اتابک الیاسی، و آهنگسازی مهسا وحدت شکل گرفته است.

این آهنگ ها توسط صهبا امینی کیا، آفتاب درویشی، جاکوب کارچیک، و اتابک الیاسی برای اجرای زنده تنظیم شده است.

کرونوس کوارتت از گروه‌های مشهور آمریکایی در سانفرانسیسکو است و در طول ۴۵ سال فعالیت حرفه ای خود، با بسیاری از هنرمندان بین المللی همکاری داشته و ده‌ها آلبوم در سبک های مختلف موسیقی منتشر کرده است.

آهنگ های آلبوم لامکان در سال ۲۰۱۸ در اسلو و توسط یک شرکت نروژی ضبط شد و ماه مارس سال گذشته میلادی در دسترس علاقمندان قرار گرفت.

مهسا وحدت از چهره های شناخته شده موسیقی ایران در سال‌های اخیر است که با استفاده از تجربیات ارزنده خود در زمینه موسیقی سنتی و فولک، و همکاری با خواهرش مرجان وحدت نوع متفاوتی از موسیقی معاصر را ارائه می دهد.

او علاوه بر همکاری با هنرمندان بین المللی، در کنسرت زیادی در کشورهای مختلف جهان به هنرنمایی پرداخته است.

مهسا وحدت به دلیل ممنوعیت آوازخوانی زنان در ایران، اکثر آلبوم های خود را در خارج از کشور ضبط کرده است و موسیقی او در چهارچوب موسیقی ملل و تلفیقی قرار می گیرد.

او در سال ۲۰۱۵ نیز با آلبوم تلفیقی «به طربناکی خاک» به فهرست ده آلبوم برتر سال این نشریه رسیده بود.

نشریه بریتانیایی «سانگ لاینز» در سال ۱۹۹۹ راه اندازی شد و به تایم موسیقی شهرت دارد. آلبوم هایی که به فهرست برترین های این‌ نشریه می رسند، نامزد دریافت جایزه سالانه سانگ لاینز می شوند.

اسامی برندگان این جوایز در شماره ماه مه این نشریه، یعنی پانزدهم مه، منتشر می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG