لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۰

عمروموسی: محمود عباس به دليل طرح توسعه شهرک های يهودی نشين وارد مذاکرات غيرمستقيم با اسراييل نخواهد شد


عمروموسی رييس اتحاديه عرب می گويد محمود عباس رييس تشکيلات خودگردان فلسطينيان به وی گفته است که به دليل طرح توسعه شهرک های يهودی نشين وارد مذاکرات غيرمستقيم با اسراييل نخواهد شد.

عمروموسی اين اظهارات را روز چهارشنبه پس از تشکيل نشست فوق العاده اتحاديه عرب در قاهره، بيان داشت.

نمايندگان اتحاديه عرب می گويند که ازسرگيری مذاکرات به متوقف کردن فعاليتهای شهرک سازی اسراييل در کرانه غربی و اورشليم شرقی، بستگی خواهد داشت.

در همين حال جوبايدن معاونِ رييس جمهوری آمريکا که در رام الله با مقاماتِ فلسطينی ديدار کرد، ضمنِ شرکت در کنفرانس خبری مشترکی با محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينان گفت فلسطينی ها حق دارند که از کشوری قابلِ زيست، مستقل و يکپارچه برخوردار باشند.

آقای بايدِن اين سخنان را يک روز پس از آن ابراز داشت که دولتِ اسراييل از طرحِ احداثِ ۱۶۰۰ دستگاه خانه و آپارتمانِ جديد در منطقۀ موردِ اختلافِ اورشليمِ شرقی، خبر داد. پيش از اعلامِ اين خبر، محمود عباس و مقاماتِ اسراييلی با از سر گيری غيرمستقيمِ مذاکرات صلح موافقت کرده بودند، اما کارشناسانِ سياسی با وجودِ طرحِ جديد اسراييل برای شرقِ اورشليم، که فلسطينيان آن را پايتختِ کشورِ آيندۀ خود می دانند، نسبت به اين مذاکرات ابرازِ خوشبينی نمی کنند.

اين در حالی است که معاون رييس جمهوری آمريکا ضمنِ انتقاد از اين اقدامِ اسراييل افزود «برای هر دو طرف همواره روشن بوده و هست که آمريکا از فضايی که موجبِ برقراری صلح باشد، پشتيبانی می کند.» آقای بايدِن همچنين از مقاماتِ اسراييل و فلسطينيان خواست که راهِ مذاکراتِ صلح را تخريب نکنند و اميدهای به وجود آمده را از بين نبرند.

محمود عباس رييس تشکيلاتِ خودگردان فلسطينيان در ادامۀ اين کنفرانس خبری گفت «تصميمِ اسراييل مبنی بر احداثِ هزاران دستگاه ساختمانِ جديد در شرقِ اورشليم، آنهم در اين بُرهه از زمان، به ميزانِ اعتمادِ ما شديداً آسيب رسانده است.» آقای عباس در پايانِ اين کنفرانس خبری افزود: «شهرک سازيهای اسراييل، به ويژه در اورشليم، انجامِ مذاکراتِ صلح را به شدت تهديد می کند، به همين دليل از دولتِ اسراييل می خواهيم تا تصميمِ اخير را لغو کند.»

از سوی ديگر اسماعيل هانيه نخست وزيرِ فلسطينيان در جمعِ گروهی از خبرنگاران، از موافقتِ قبلی محمود عباس با از سرگيری غير مستقيمِ مذاکراتِ صلح انتقاد کرده و گفت «من با اين مذاکرات چه مستقيم وچه غيرمستقيم مخالفم، چون همين تصميم گيريهاست که دولتِ اسراييل را به گسترشِ هرچه بيشترِ اين شهرکها تشويق می کند.»

مارک رِگِف سخنگوی نخست وزيرِ اسراييل نيز در رابطه با تصميمِ اخيرِ دولتِ متبوع خود گفت «بنيامين نتانياهو بيش از هر نخست وزيرِ ديگری در اسراييل، شهرک سازيها را کنترل کرده است، اما اين يک مورد بايد روشن باشد که از ديدِ اسراييل اورشليم يکی ديگر از شهرک های يهودی نشين نيست، بلکه اورشليم پايتختِ اسراييل است و به همين گونه هم باقی خواهد ماند.»

XS
SM
MD
LG