لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۲

محدودیت خوانندگی زنان در ایران، موجب موفقیت خواننده زن جوان ایرانی در سائوپولوی برزیل شد


«ماه‌منیر ندیم» خواننده جوان ایرانی در برزیل
«ماه‌منیر ندیم» خواننده جوان ایرانی در برزیل

ماه‌منیر ندیم، خواننده جوان ایرانی که مثل خیلی از زنان در کشور اجازه فعالیت و کنسرت مستقل را نداشت، توانسته با ادامه حرفه اش در برزیل توجه ها را به خود جلب کند.

ماه‌منیر ندیم در ایران خواننده گروه کر بود و بعنوان «بَک وُکال» (خواننده همراه) نیز با هنرمندان مرد همکاری داشت. او به دلیل محدودیت ها و مشکلات موجود برای فعالیت زنان در عرصه موسیقی، در سال ۲۰۱۲ ایران را ترک کرد و به برزیل رفت.

‎ماه‌منیر ندیم در گفتگو با صدای آمریکا ضمن ابراز تأسف از محدودیت های موجود برای زنان ایرانی در عرصه موسیقی می گوید: «اى کاش در ايران هم خوانندگى زنان به عنوان يک شغل رسمی و قابل احترام پذيرفته شود و شاهد پایمال شدن حقوق خوانندگان زن نباشیم، چيزى كه در ايران هيچ وقت حس نکرده ام.»

خانم ندیم در شهر سائوپولو زندگی می کند و پس از موفقیت در آزمون ورودی، بعنوان خواننده در ارکستر بین المللی «موندانا» پذیرفته شد. موندانا گروهی به سرپرستی «کارلینیوس آنتوس» است که اعضای آن را ۲۲ نوازنده و خواننده از کشورهای مختلف جهان تشکیل می دهند.

کارلینیوس آنتوس، آهنگساز، استاد، و پژهشگر نامدار موسیقی برزیل، ارکستر موندانا را با هدف معرفی موسیقی سرزمین های دور ایجاده کرده است و به همین مناسبت کنسرت های زیادی را در این کشور برگزار می کند.

در اين اركستر ماه‌منير و پنج خواننده اصلى گروه به بيش از ١٠ زبان مختلف جهان آواز مى خوانند. به پیشنهاد این هنرمند جوان و با موافقت سرپرست و اعضای گروه، چند قطعه ایرانی نیز با تنظیم جدید توسط ماه‌منیر و همراهی ارکستر موندانا به زبان فارسی اجرا می شود. از جمله این آهنگ ها می توان به آثار خاطره انگیز موسیقی ایران مانند «سلطان قلبها»، «رشید خان» و «تو بیو» اشاره کرد.

‎ماه‌منير علاوه بر همکاری با ارکستر موندانا به عنوان خواننده ای از موسيقى شرق، با گروه های دیگری نیز همکاری دارد.

او تاکنون با همکاری دوستان خود، چند كارگاه آموزشی را نیز با هدف معرفى موسيقى ايرانى در نقاط مختلف برزيل برگزار كرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG