لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۱

استاندار تهران: اعتباری برای ساخت بازداشتگاه تصویب نشده است


خبر ساخت چهار بازداشتگاه در اطراف تهران از سوی استاندار تهران تكذیب شد. وی به ایرنا گفته است که هیچ بودجه و اعتباری برای ساخت بازداشتگاه تصویب نشده است.

جزئیات بیشتر در گزارش ماهمنیر رحیمی:

مرتضی تمدن، استاندار تهران ضمن تکذیب خبر تصویب بودجه برای بازداشتگاه جدید در اطراف تهران، روز شنبه به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، ایرنا گفت: هیات دولت مصوبه ای برای تخصیص اعتبار جهت ساخت بازداشتگاه در اطراف تهران نداشته است. این در حالی است که روز پیش از آن، دوم مهر ماه، خبرگزاری مهر که آن هم به جناح محافظه کار ایران متمایل است، به نقل از محمد رضا محمودی، معاون استاندار تهران، نوشته بود: در دور سوم سفرهای استانی رییس جمهوری به استان تهران، اعتبارات لازم برای ساخت چهار بازداشتگاه در حاشیه تهران تصویب شد.

اما استاندار روز بعد تاكید كرده که معاون استانداری، چنین مصاحبه ای انجام نداده و تنها در پاسخ به سئوالی در مورد سبک سازی جمعیت پایتخت اظهار کرده که برنامه ها و طرح هایی جهت خروج مراكز نظامی، پادگان ها، زندان ها، انبارها و نمایشگاه ها به خارج از تهران در دست مطالعه است.
حال آنکه محمد رضا محمودی، به خبرنگار گفته مهر بود: مکان های مورد نظر در حاشیه تهران برای ساخت بازداشتگاه های جدید انتخاب شده اند و سازمان زندان ها می تواند رسما این طرح را آغاز کند.

خبر ساخت بازداشتگاه های بیشتر در ایران زمانی به یک موضوع اختلاف تبدیل شده است که مسئولان و شاهدان بارها از کسری فضای زندان ها به نسبت تعداد زندانیان اطلاع داده بودند، به ویژه از پس از نا آرامی ها و دستگیری های بعد از انتخابات پر نزاع ریاست جمهوری سال گذشته. سال پیش، در تاریخ ۱۳۸۷/۰۴/۰۹ معاون دادستان تهران در امور زندان ها به همین خبرگزاری مهر اعلام کرده بود: در حال حاضر به لحاظ کمبود مکان از اوین به عنوان زندان نیز استفاده می شود اما با احداث زندان فشاپویه و انتقال مجرمان به آن، زندان اوین به زودی به بازداشتگاه موقت تبدیل می شود. به گفته محمود سالارکیا: باید تعداد بازداشتگاه های موقت را در کشور به حدی برسانیم که افراد تحت تعقیب که هنوز رایی برای آنان صادر نشده به زندان ارجاع نشوند.

بازداشتگاه کهریزک نیز طبق گفته سعید مرتضوی، دادستان عمومی و انقلاب وقت تهران، به علت «فقدان ظرفیت زندان اوین»، دستگیر شدگان ۱۸ تیر را دریافت کرد اما پس از مدتی، به سبب بالا گرفتن خبرهای مبنی بر شکنجه، آزار جنسی و کشته شدن زندانیان، تعطیل اعلام شد.

هرچند غیر از زندان هایی که در ایران رسما شناخته شده هستند، طی دوره حکومت جمهوری اسلامی، بحث های مفصلی بر سر حبس های مخفی و غیرقانونی به وجود آمده که به خصوص اطراف تهران وجود داشته، همچون زندان توحید و همچنین بازداشتگاه ۵۹ پادگان عشرت آباد (ولی عصر) که طبق نوشته سایت ویکیپدیا، نیروی انتظامی و سپاه به صورت مشترک از آن استفاده می‌کنند و امکان بازدید از این زندان حتی برای مقامات بلندپایه دستگاه قضایی هم مقدور نیست.

XS
SM
MD
LG