لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۰

بعد از کمک به اسد؛ جمهوری اسلامی خط پروازی مستقیم به ونزوئلا با هواپیمایی ماهان را راه انداخت


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

رضا جعفرزاده، سخن‌گوی سازمان هواپیمایی ایران، خبر داد که شرکت هواپیمایی ماهان یک خط پرواز مستقیم از تهران به کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، راه‌اندازی کرده است.

به گزارش مهر، جعفرزاده اعلام کرد که نخستین پرواز این مسیر در نخستین ساعات بامداد امروز دوشنبه ۱۹ فروردین انجام شده و معاون وزیر خارجه ایران به همراه یک هیئت به ونزوئلا سفر کرده است.

این پرواز که بدون توقف در مسیر انجام می‌شود، ۱۶ ساعت به طول می‌انجامد.

شرکت هواپیمایی ماهان از سال ۲۰۱۱ به دلیل جابه‌جا کردن «نیرو و سلاح» و ارتباط با «نیروی قدس سپاه پاسداران» از سوی ایالات متحده در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته است. دولت ایالات متحده از تابستان سال گذشته به شرکت‌هایی که به هواپیماهای ماهان هم خدمات ارائه می‌کردند، اخطار داده بود که در صورت ادامه این روند، جریمه خواهند شد. آلمان و فرانسه هم طی ماه‌های اخیر پروازهای شرکت ماهان را لغو کرده‌اند. هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان پس از اعلام این تصمیم از سوی دولت آلمان، گفته بود که لغو پروازهای ماهان به دلیل «مسایل امنیتی» ضروری بود. او اضافه کرده بود دلیل این تصمیم حمل تجهیزات جنگی و نیروهای نظامی به سوریه بوده است.

ایران در بحران سیاسی پیش آمده در ونزوئلا، همراه کشورهایی چون روسیه، کره شمالی و روسیه از نیکلاس مادورو حمایت می‌کند.

ایالات متحده آمریکا، بسیاری از کشورهای اروپایی، برخی کشورهای آمریکای لاتین و در مجموع بیش از پنجاه کشور جهان اما ریاست‌جمهوری موقت خوان گوایدو، رئيس پارلمان ونزوئلا را به رسمیت شناخته‌‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG