لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۸

اعتراض به کاهش خدمات درمانی در اسپانيا


هزاران تن از کارکنان بيمارستان ها در مادريد پايتخت اسپانيا، در اعتراض به کاهش بودجه خدمات درمانی دست از کار کشيدند. معترضان می گويند کاهش بودجه بر کيفيت بهداشت و درمان مردم تاثير خواهد گذاشت.

بسياری از مردم عادی به تظاهرات کارکنان بيمارستان ها و خدمات بهداشتی در مادريد پيوستند. معترضان خشمگين در اين تظاهرات می گويند، اين کاهش بودجه، حمله به نظام رفاه و خدمات اجتماعی در اسپانيا است.

با اصلاح بودجه خدمات درمانی، اسپانيايی ها هزينه های بالاتری برای دارو پرداخت خواهند کرد. ۱۷ بخش خودمختار در اسپانيا بودجه خدمات درمانی و آموزشی مناطق خود را کنترل می کنند.

بخش مادريد در ماه گذشته اعلام کرد، شش بيمارستان اصلی در اين منطقه خصوصی خواهد شد. دکتر لوز مارتين ضمن انتقاد از دولت می گويد، هيچگونه گفتگويی برای اين تصميم گيری صورت نگرفته است. دکتر لوز می گويد، اين شش بيمارستان، بيمارستان هايی هستند که دولت در چهار سال گذشته در آن ها سرمايه گذاری کرده است و اين تصميم دولت موجب کاهش هزينه ها و افزايش بهای دارو می شود.

دکتر لوز می افزايد: به اينطريق بيمارستان های خصوصی برای هر بيمار، پزشک، پرستار و کمک پرستار هزينه کمتری پرداخت می کنند. تعداد کارکنانی که بايد از مردم مراقبت کنند کاهش می يابد و هزينه دارو، آزمايش ها و ديگر نيازهای بيماران بالاتر می رود.

دولت اسپانيا در ماه نوامبر سال گذشته قول داد، کاهش بودجه نظام آموزشی و خدمات درمانی، قبل از انتخابات، دست نخورده باقی بماند. اما، دولت محافظه کار می گويد، اصلاح نظام خدمات درمانی لازم است زيرا، ۱۷ بخش اسپانيا در سال ۲۰۱۱ بيش از بودجه خود هزينه کرده اند. دولت اسپانيا می خواهد با کاهش هزينه ها، ۱۳ ميليارد دلار صرفه جويی کند.

هزينه بهداشت و درمان عمومی برای هر نفر در اسپانيا ۳ هزار و ۶۷ دلار است که اين ميزان، کمتر از ۳ هزار و ۳۶۱ دلار هزينه سرانه در ديگر کشورهای پيشرفته است. سرمايه گذاری برای خدمات درمانی از دهه ۱۹۷۰ ميلادی، يعنی دوران انتقال اسپانيا به دمکراسی از سوی دولت تامين شده است.
XS
SM
MD
LG