لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۱

موزیک ویدئوی مدونا دوباره جنجالی شد؛ ستایش ژاندارک و انتقاد دوباره از کلیسا


انتشار موزیک ویدئوی جدید مدونا خواننده مشهور آمریکایی بازتاب زیادی در رسانه های خبری داشته و با انتقاد برخی از مسیحیان و مقامات کلیسا همراه شده است.

این آهنگ «باله تاریک» نام دارد و یکی از قطعات آلبوم جدید مدونا «مادام اکس» است که چهاردهم ژوئن روانه بازار می شود.

مدونا برای ساخت این موزیک ویدئو از ماجرای « ژاندارک» قهرمان ملی فرانسه الهام گرفته است. ژاندارک زن مبارز فرانسوی که به دوشیزه اورلئان شهرت داشت، در قرن پانزدهم میلادی به جرم ارتداد و مخالفت با کلیسا در آتش سوزانده شد.

سالها پس از مرگ ژاندارک، دادگاه تجدید نظر او را بیگناه شناخت و از سوی کلیسا به عنوان قدیس شناخته شد.

مدونا در این اثر انتقادی از تصاویر مختلف کلیسا، کشیش های کاتولیک، روحانیون و نمادهای مذهبی استفاده کرده، ابتکاری که یادآور موزیک ویدئوهای جنجالی او در دهه های هشتاد و نود میلادی است.

کلیسای کاتولیک در گذشته با اعتراض به برخی از این پروژه ها، به شدت از این ستاره بزرگ موسیقی پاپ انتقاد کرده بود.

مدونا در بیانیه ای که به مناسبت تولید این موزیک ویدئو منتشر کرد، ضمن تحسین ژاندارک به عنوان یک یک قهرمان بزرگ؛ او را زن شجاعی توصیف کرد حتی در میان شعله های آتش ترسی از مرگ نداشت و تسلیم نشد.

در باله تاریک «میکی بلانکو» خواننده جوان موسیقی رپ نقش ژاندارک را بازی می کند و حضور چشمگیری در تولید این پروژه جنجالی داشته است.

علی رغم انتقادهای موجود، طرفداران مدونا موزیک ویدئو را تحسین کردند و به عقیده گروهی از نویسنده های هنری، نمونه جسورانه دیگری از تابوشکنی های این هنرمند در دهه های اخیر است.

مدونا به مناسبت انتشار آلبوم جدید، تور جهانی بزرگی را از ماه سپتامبر آغاز می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG