لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۰

ضدقهرمان فصلی؛ اینبار مقامات ایران شخصیت بده فیلم نیستند!


به عنوان خبرنگاری که در میان گزارشات و خبرهای متنوعی که پوشش داده، تولید و یا ترجمه کرده، مذاکرات اتمی ایران طی بیش از ۱۲ سال گذشته دنباله دارترین بوده است.

در این دوجین سال یا خیلی نزدیک به مذاکرات یا در حاشیه، یا در متن آن و یا در کنار بطن آن بوده ام و مطالبی نوشته ام.

نمیخواهم در این نوشته به نحوه پوشش خبری و یا پیشینه بازیگران ایرانی و طرف مقابل گفتگوها بپردازم.

و اما از طرفی
در تحولات و یا بهتر بگویم در سیر تکاملی سینمای هالیوودی آمریکا ضدقهرمان (Badman) از سرخپوست بد، به جاسوس اتحاد جماهیر شوروی سابق رسید و در دوران معاصرتر به تروریستها رسید.

تروریستها ابتدا غیر ایرانی بودند و بعد ایرانی شدند.

حالا ارتباط بدمن بودن، شدن ایرانیها، به پرونده اتمی چیست؟

حتما سریال هوملند "Homeland" که از شبکه HBO پخش می شود، بویژه فصل سوم را دیده اید و یا درباره آن شنیده اید.

آمریکا توانست با فشار برروی سپاه پاسداران ایران را به نشستن پای میز مذاکره و تن دادن به توافق اتمی قانع کند.

حدود دو هفته پیش در سریال خانم وزیر Madam Secretar"" که با محوریت وزیر خارجه آمریکا از شبکه سی بی اس آمریکا پخش می شود، خانم وزیر خارجه با پیشینه تحلیلگر سازمان اطلاعات مرکزی، توانست توطئه به شکست کشاندن مذاکرات اتمی جامعه جهانی را برملا سازد.

حتی برای نشان دادن حسن نیت، رییس جمهوری آمریکا به وزیر خارجه اش این اجازه را می دهد که به تهران برود و به مقامات ایران بقبولاند که آمریکا به دنبال تغییر رژیم نیست.

ضدقهرمان ماجرا اما در این سریال رییس سازمان اطلاعات مرکزی است. وی با همکاری یکی از رهبران اپوزیسیون خارج نشین که قبلا در جمهوری اسلامی ایران سمتی داشته، می خواستند با کودتا به هدف اصلی خود که تغییر رژیم بوده برسند.

خوب این بود، سیر تکاملی بدمن سریالهای آمریکا در خصوص با ایران و مقامات این کشور بعد از انقلاب ۱۳۵۷ از دیدگاهم. شاید این سیر تکاملی همگام با دولت کنونی آمریکا که به دنبال دستیابی به توافق اتمی است ارتباط مستقیم داشته باشد و شاید هم نه.

ولی نکته مشترک در دو سریال این است که به شخص رهبر جمهوری اسلامی ایران، آیت الله خامنه ای هیچگاه اشاره ای، چه به بدی و چه به خوبی نشده است.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG