لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۴

مکرون امیدوار است در جریان مجمع عمومی سازمان ملل پیشرفت‌هایی در مورد ایران به دست آید


امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل ضمن اذعان به افزایش بی‌ثباتی در منطقه در پی حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی - حملاتی که بیشتر شواهد و مدارک نشان می‌دهند کار جمهوری اسلامی ایران بوده است - نسبت به یافتن راه حلی برای اختلاف میان ایالات متحده و ایران، با توجه به حضور رهبران دو کشور در این مجمع، ابراز امیدواری کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رئیس جمهوری فرانسه روز یکشنبه ۳۱ شهریور ماه و در زمان حرکت به سمت نیویورک برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که حملات انجام شده به تاسیسات نفتی عربستان سعودی باعث شده شرایط سخت شود؛ ولی با این حال، ممکن است اتفاقی روی دهد.

این گزارش می‌گوید امانوئل مکرون قرار است ملاقات‌هایی جداگانه با پرزیدنت ترامپ و حسن روحانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار کند. اما احتمال ملاقات میان پرزیدنت ترامپ و رئیس‌جمهوری ایران بسیار اندک است.

رئیس جمهوری فرانسه در جریان اجلاس سران گروه هفت نیز با دعوت از جواد ظریف، برای حفظ توافق اتمی ایران تلاش کرده بود.

تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان سعودی روز شنبه ۲۳ شهریور هدف حمله قرار گرفتند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، همان زمان تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG