لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۷

روابط دوستانه مکرون با پوتین، کشورهای همسایه روسیه را نگران کرده است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - دو سال پیش، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، از نظر عموم تندترین رهبر غربی در مواجهه با مسکو، بر سر الحاق کریمه و دامن زدن به جدایی‌طلبی در منطقه دنباس در اوکراین، بود.

اکنون، او پیشگام تلاش ها برای بازگرداندن روسیه به جبهه غرب است و تماس های دیپلماتیک او بعضی از متحدان فرانسه را مضطرب کرده است.

ژان-ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، مبادله تاریخی زندانی بین روسیه و اوکراین را «پنجره فرصتی» برای کاهش تنش توصیف کرده است. او ۴۸ ساعت پس از این که مسکو و کی‌یف ۷۰ زندانی را مبادله کردند، گفت: «این زمان مناسبی برای حرکت به سوی کاستن از بی‌اعتمادی بین روسیه و اروپا است که باید در سطح استراتژیک و اقتصادی شریک یکدیگر باشند.»

لودریان این هفته به اتفاق فلورنس پارلی، وزیر دفاع فرانسه، به مسکو رفت. این نخستین بازدید وزیران ارشد فرانسه از پایتخت روسیه از سال ۲۰۱۴، زمان الحاق کریمه، است.

تلاش ها در ماه اوت زمانی آغاز شد که امانوئل مکرون در استراحتگاه تابستانی ریاست جمهوری فرانسه در «ریویِرا» میزبان ولادمیر پوتین، همتای روس اش، بود.

مکرون سال ۲۰۱۷ پس از شکست دادن دو رقیب انتخاباتی اش که طرفدار بهبود روابط فرانسه با روسیه بودند، پوتین را در یک کنفرانس خبری در کاخ ورسای، برای مداخله در انتخابات و استفاده اسد از سلاح شیمیایی در سوریه، به باد انتقاد گرفت.

مکرون ماه گذشته در یک سخنرانی گفت: «بیرون راندن روسیه از اروپا یک خطای استراتژیک جدی است.»

رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرد اروپا ضمن مقابله با جاه طلبی های جهانی روسیه باید از گرفتار شدن در یک «جنگ سرد» جدید پرهیز کند. مکرون خواستار لغو تحریم ها علیه روسیه نشده است ولی از وضع تحریم های جدید نیز حمایت نمی کند.

بعضی منتقدان می گویند تلاش مکرون مساله ای شخصی برای ارتقاء جایگاهش در امور بین الملل است.

تلاش مکرون در حاشیه اجلاس «گروه هفت» برای گفتگوی آمریکا و ایران به شکست انجامید.

مانورهای رهبر فرانسه برای بهبود روابط با مسکو با انتقاد هلند و لهستان روبرو شده است.

وزیر خارجه لهستان می گوید مکرون می کوشد نقش ژنرال دوگل را به عنوان میانجی میان واشنگتن و مسکو ایفا کند. ورشو نگران است که این مسیر در نهایت باعث شود اروپا خود را در فاصله ای مساوی بین این دو قدرت قرار دهد.

مقام ها در لندن با توجه به اقدام مسکو در مسموم کردن یک مامور مخفی و دخترش در خاک بریتانیا معتقدند تلاش مکرون زودهنگام است.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، ضمن استقبال از مبادله زندانی بین اوکراین و روسیه گفت: «اگر بتوانیم کاری کنیم که روسیه مانند کشوری عادی رفتار کند عالی خواهد بود. اما نمی توانید سال های گذشته را فراموش کنید که طی آن روسیه گرجستان را اشغال، کریمه را الحالق و بخش هایی از اوکراین را تصرف کرد و در حال حاضر کشورهای حوزه بالتیک را تهدید می کند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG