لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۸

کنگره آمریکا قانونی را تصویب کرد که به موجب آن قتل بی‌محاکمه، جرم فدرال ناشی از نفرت محسوب می‌شود


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مجلس نمایندگان ایالات متحده، پس از ۱۲۰ سال و نزدیک به ۲۰۰ تلاش ناموفق، سرانجام طرحی را تصویب کرد که قتل و حلق آویز کردن بدون محاکمه را جرم فدرال ناشی از نفرت محسوب می‌کند.

این طرح روز چهارشنبه با ۲۱۰ رای موافق در برابر ۴ رای مخالف به تصویب رسید. سنا سال گذشته میلادی طرح مشابهی را با اکثریت قاطع تصویب کرده بود. این مصوبه اکنون برای تبدیل به قانون و امضای رئیس جمهوری به کاخ سفید فرستاده می‌شود.

اوباش سفیدپوست از سال‌های ۱۸۰۰ تا نیمه قرن بیستم از روش قتل و حلق آویز کردن بی‌محاکمه سیاهپوستان برای ترساندن آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار استفاده می‌کردند.

قانون ضد حلق آویز به یاد امت تیل، نوجوان ۱۴ ساله آفریقایی تبار اهل شیکاگو، نامگذاری شد. دو مرد سفیدپوست، در سال ۱۹۵۵، امت را به اتهام سوت زدن برای یک زن سفیدپوست در یک خواربار فروشی در می‌سی‌سی‌پی ربوده، شکنجه کرده، و به قتل رساندند.

مادر امت تیل هنگام مراسم خاکسپاری فرزندش خواست در تابوت او باز باشد تا به گفته او جهان ببیند نژادپرستی چه شکلی است.

در آن زمان یک هیات منصفه متشکل از افراد سفیدپوست دو فرد مظنون را تبرئه کرد. هر دو آنها پیش از مرگ به آن جنایت اعتراف کردند.

اولین طرح ضد قتل بی محاکمه سال ۱۹۰۱ در کنگره ارائه شده بود.

سه قانونگذار جمهوریخواه و یک قانونگذار مستقل روز چهارشنبه به این طرح رای منفی دادند. یکی از آنها که نماینده تگزاس است گفت پیگرد چنین جرمی باید بر عهده ایالت ها گذاشته شود، نه بر عهده دولت فدرال.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG