لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۴

درگیریهای شدید در اطراف "بنی ولید" و "سرت"در شمال لیبی ادامه دارد


)
)

طی دو روز گذشته در مرکز "بنی ولید" میان نیروهای شورای ملی انتقالی لیبی و وفادارن به سرهنگ قذافی درگیریهای سنگینی روی داد و در"سرت" شهر بزرگ دیگر لیبی درگیری جنگجویان با طرفداران قذافی ادامه دارد. از سوی دیگررهبران موقت لیبی یک گور دستجمعی یافته اند که باور میرود حاوی باقیمانده اجساد هزار و 270 زندانی است که توسط رژیم قذافی در 1996 کشته شده اند.

در"طرابلس" پایتخت لیبی پس از بیرون راندن رهبر پیشین لیبی و نیروهای وی اکنون فضای جشن و سرور برآن و میدان مرکزی شهر حکمفرما شده .

ساکنان پایتخت این کشور عضو اوپک با بدهی اندک و جمعیت حدود شش میلیون اکنون نسبت به آینده بدیده امید می نگرند.

ولی همزمان مبارزه همچنان در شهرهای "بنی ولید" و "سرت" و اطراف آنها در شمال، میان نیروهای شورای ملی انتقالی و باقیمانده نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی ادامه دارد.

در بنی ولید جنگجویان با مقاومت شدید وفاداران قذافی روبرو شدند و تیراندازی شدیدی در مرکز شهر میان آنها در گرفت.

در شمال بنی ولید نیروهای شورای ملی انتقالی با پیشروی تانکها و موشک انداز برای تصرف شهر آماده حمله شدند .

تهاجم ها در آخرین شهر های تحت کنترل نیروهای قذافی بدلیل مقاومت آنها و عدم سازماندهی میان حمله کنندگان آسان نبوده . آنها در واحدهای نابرابر و با حداقل فرماندهی به جنگ میروند و برخی با هیچ گونه تجهیزات و آموزش نظامی به مبارزان پیوسته اند.

"مارک کوارتر من" کارشناس مرکز استراتژیک و علوم بین المللی در واشنگتن بر لزوم متحد ساختن نیروها تأکید میکند و میگوید :

"مبارزان/ متشکل از عناصر مختلف اند و یک ارتش سازمان یافته نیستند. گروههای کوچکی مقاومت که در چندین نقطه علیه رژیم به پا خاستند وبرای جنگ بهم پیوستند"

امروز نیروهای شورای ملی انتقالی لیبی با تانک به مواضع طرفداران قذافی درشهر"سرت" حمله کرده وبا بازسازی نیروها در چند کیلومتری مرکز این شهر برای پیشروی به داخل این شهر ساحلی آماده شدند. این حملات پس از انکه جتهای ناتو هدفهایی را در"سرت "بمنظور در هم شکستن مقاومت نیروهای قذافی بمباران کردند انجام شد.

XS
SM
MD
LG