لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۴

اجرای نمايشنامه زندگی مارتين لوترکينگ در سرزمین های فلسطينی


اجرای نمايشنامه زندگی مارتين لوترکينگ در سرزمین های فلسطينی
اجرای نمايشنامه زندگی مارتين لوترکينگ در سرزمین های فلسطينی

مارتين لوتر کينگ رهبر سياه پوست جنبش مدنی آمريکا برای بسياری از مردم جهان چهره ای شناخته شده است.

اکنون تاريخچه مبارزات مدنی مارتين لوتر به گونه ای متفاوت و به صورت يک نمايشنامه تاتر برای فلسطينيان ساکن شهر جنين در کرانه باختری رود اردن نمايش داده می شود.

«فرازهايی از زندگی مارتين لوتر کينگ» عنوان نمايشنامه ای است که در تالار «تاتر آزادی» شهر جنين در کرانه باختری رود اردن برای شهروندان فلسطينی نمايش داده ميشود.

گفتنی است تاتر ملی فلسطينی- الحکواتی به منظور اجرای اين نمايشنامه در مناطق فلسطينی نشين کرانه باختری رود اردن با پروفسور کليبورن کارسون از دانشگاه استنفورد در آمريکا همکاری کرده است.

پروفسور کارسون مدير موسسه پژوهشی و آمورزشی مارتين لوتر کينگ در کار نمايشنامه نويسی تبحر دارد و در تدوين اين نمايشنمامه به زبان عربی نقش مهمی ايفا کرده است.

رمزی مقدسی، بازيگری که نقش مارتين لوتر را در اين نمايشنامه اجرا ميکند، می گويد: «برخی از ما سوال خواهند کرد چرا اين نمايشنامه آمريکايی را اجرا می کنيم. اين نمايش زندگی مارتين لوتر را که به مبارزات دور از خشونت باور داشت به تصوير می کشد. فلسطينی ها از تمام روش های مبارزاتی استفاده کرده اند اما هيچ يک از آنها، حتی مبارزات مدنی تا کنون برای ما موفقيت آميز نبوده است. اجرای يک نمايشنامه محبوب آمريکايی هم دراينجا هيچ مانعی ندارد.»

در اين نمايشنامه ۸ بازيگر فلسطينی و ۶ خواننده سياه پوست آمريکايی با يکديگر همکاری دارند. مارتين لوتر کينگ در سال ۱۹۲۹ در آتلانتا در آمريکا زاده شد و در سال ۱۹۵۵ جايگاه خود را به عنوان رهبر جنبش مدنی سياه پوستان آمريکا تثبيت کرد. او در سال ۱۹۶۴ جايزه صلح نوبل را دريافت کرد.

کمال اَل باشا، مدير اجرايی نمايشنامه، می گويد تلاش داشته است موضوع مبارزات مدنی نمايشنامه را به خيزشهای کنونی جهان عرب و خاورميانه مرتبط کند. آقای ال پاشا می گويد: «تلاش داريم داستان وجوه مشترک نمايشنامه را با خيزشهای مردمی در تونس ومصر و ساير نقاط خاورميانه نشان بدهيم. همچنين گوشه هايی از تاثيرات اين خيزشها بر مبارزات فلسطينی ها نيز بررسی شده است.»

گفتنی است مارتين لوتر در چهارم آوريل سال ۱۹۶۸ در شهر مِمفيس مورد سوء قصد قرار گرفت و کشته شد. مرگ وی موجب خيزش های زيادی در بيش از يکصد شهر آمريکا شد.

اين نمايش تا روز ۵ آوريل در تالار تاتر آزادی شهر جنين بر روی صحنه بود.

XS
SM
MD
LG