لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۴

ارتباط جهش ژنتیکی و مرگ ناشی از سرطان خون


ارتباط جهش ژنتیکی و مرگ ناشی از سرطان خون
ارتباط جهش ژنتیکی و مرگ ناشی از سرطان خون

پژوهشگران معتقدند احتمال دارد جهش ژنتیکی علت اصلی مرگ و میر سریع افراد بزرگسال مبتلا به نوعی بیماری سرطان خون باشد.

این نوع سرطان خون که «Acute myeloid leukemia» یا «AML» نام دارد، سرطان سلولهای شکل دهنده خون است که از داخل مغز استخوان شروع می شود. این نوع سرطان بین افراد بزرگسال بسیار شایع است.

پژوهشگران دریافته اند بیماران مبتلا به سرطان خون که جهش ژنتیکی داشتند، به طورکلی پس از تشخیص بیماری اندکی بیش از یک سال زنده ماندند، اما طول عمر بیمارانی که جهش ژنتیکی نداشتند، تقریباً سه سال و نیم بیشتر بود.

محققان این پژوهش را با کشف رمز ژنوم زنی شروع کردند که بر اثر ابتلای به «AML» درگذشته بود و آن را با ژنوم سلول های سرطانی او مقایسه کردند.

دانشمندان دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیز دریافتند که جهش ژن«DNMT3A» در ۲۱ درصد از ۳۰۰ بیمار مبتلا به «AML» وجود دارد.

نتایج این تحقیق جدید حاکی از آن است که با وجودی که اکثر این بیماران اغلب با روش شیمی درمانی درمان می شوند، اما احتمال دارد این روش موثرترین راه درمان این بیماری نباشد.

ریچارد ویلسون، مدیر مرکز ژنوم دانشگاه واشنگتن و نویسنده ارشد این پژوهش گفته است: «یافته های ما حاکی از آن است که برای درمان جدی بیماری که جهشDNMT3A دارد، باید از اول یا پیوند مغر استخوان زد و یا از همان ابتدا شیمی درمانی فشرده را آغاز کرد».

بنا به گفته پژوهشگران، اگر نتایج این تحقیق در مطالعات گسترده تر نیز مورد تایید قرار گیرد، جهش های ژنتیکی می توانند به تشخیص بیمارانی کمک کند که به بیماری «AML» مبتلا هستند و به درمان جدی و پیگیر نیاز دارند.

بنا به ارزیابی دانشمندان، نرخ بقای پنج ساله بین بیماری مبتلا به «AML»، حدود بیست درصد است.

دکتر کوین شانون، استاد دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو و دکتر اسکات آرمسترانگ در «موسسه سرطان دانا فاربر» در بوستون در مقاله ای در این مورد گفتند هنوز مشخص نیست یافته های این تحقیق به کشف درمان های جدیدی منتهی شوند.

نتایج این تحقیق درشماره ۱۰ نوامبر نشریه پزشکی نیوانگلند منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG