لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۶

کارگران ساده برندگان غیرمنتظره توسعه اقتصاد آمریکا شده‌اند


کارگاه قایق‌سازی، اورلاندو، فلوریدا
کارگاه قایق‌سازی، اورلاندو، فلوریدا

در سال‌های اخیر، و در شرایط رونق اقتصادی بی‌سابقه آمریکا، دستمزد کارگران ساده و بی‌تخصص، با ضریب بیشتری نسبت به کارگران متخصص، افزایش پیدا کرده، و نشان می‌دهد که برای کارگران ساده، مشکل بیکاری،‌ مشکلی موسمی است، نه مشکلی دائمی و ناشی از تحولات صنعتی و تکنولوژی.

تداوم بی‌سابقه توسعه اقتصاد آمریکا فرصت‌های شغلی بیشتری را نه تنها برای کارگران متخصص با تحصیلات دانشگاهی، بلکه برای کارگران ساده و کم‌تخصص با تحصیلات اندک، فراهم آورده است. دستمزدهای این دسته با ضریب بزرگتری نسبت به کارگران متخصص، افزایش پیدا کرده است و اکنون آنها برای نخستین بار، از رفاه و رونق اقتصادی بهره می‌برند.

به گفته «گرگ ایپ» مفسر «وال استریت جورنال» تحولات جدید در بازار کار نشان می‌دهد که مشکل بیکاری برای کارگران کم‌تخصص، مشکلی موسمی، و نه دائمی، است و برخلاف آنچه تصور می‌شد لزوما ناشی از پیشرفت‌ در فناوری تولید نیست.

کارشناسان اقتصاد و بازار کار، سالها بر این عقیده بودند که کاسته‌شدن تدریجی از دستمزدها و بالارفتن آمار بیکاری، ثابت می‌کند که در اقتصاد نوین، که پدید آمده از دگرگونی تکنولوژی و جهانی‌شدن است، کارگران کم‌دستمزد برای یافتن شغل و حفظ سطح درآمد، به مهارت‌های کاملا تازه نیاز دارند.

اما آن چه این دسته از کارگران واقعا به آن نیاز داشتند، زمان بود؛ چون حالا که رشد اقتصاد و آمار اشتغال به بالاترین سطح خود در دهه‌های اخیر رسیده، بخت کارگران ساده و بی‌تخصص هم به طرز قابل ملاحظه‌ای، گشایش یافته است.

سیاستمداران آمریکا برای کمک به کارگران ساده و بی‌تخصص، همیشه از بالابردن کف دستمزدها، کارآموزی، و تحصیلات عالی سخن می‌گویند. در حالیکه پائین رفتن سطح بیکاری، موثرترین علاج مشکل آنها است.

در صورتی که رشد بی‌سابقه اقتصاد آمریکا، متوقف شود، نیک‌بختی از کارگران ساده هم روگردان می‌شود. سیاست‌گذاران مالی در بانک مرکزی آمریکا با توجه به این نکته است که در صدد هستند نرخ‌‌های بهره بانکی را در سطح پائین نگه دارند یا حتی در آینده نزدیک، بیشتر کاهش دهند.

گزارش میان‌ساله «سیاست مالی» بانک مرکزی آمریکا، فدرال رزرو،‌ که هفته گذشته منتشر شد، نشان می‌دهد که در اثر کسادی اقتصاد در فاصله سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰، سطح اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در سن‌های بین ۲۵ تا ۵۴ به میزان دو و نیم درصد کاهش پیدا کرد. بعد از سال ۲۰۱۰، سطح اشتغال این دسته از کارگران به تدریج بالا آمد، به طوری که سال گذشته به سطح پیش از رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸ نزدیک شد.

اما برای کارگران دیپلمه و از دیپلم به پائین، وضع کاملا متفاوت بود. سطح اشتغال این دسته از کارگران در دوران دوساله کسادی اقتصاد، ۶ درصد پائین آمد، و تا سال ۲۰۱۴ بلاتغییر باقی ماند.

آمار دستمزدها هم تصویر مشابهی نشان می‌دهد. دستمزد دیپلمه‌ها و کارگران دارای تحصیلات پائین‌تر از دیپلم، در آغاز، سقوطی به مراتب بیشتر از کارگران تحصیل‌کرده و متخصص داشت، ولی بعد، با شدت بیشتری افزایش یافت به طوری که سال گذشته، یعنی ظرف فقط سه سال، به سطح قبل از کسادی رسید.

تحقیقات کارشناسان، که در گزارش وال استریت جورنال به آنها استناد شده است، نشان می‌دهد که در دوران کسادی اقتصاد، کارفرمایان، مشاغل ساده را با متقاضیان تحصیل‌کرده پر کردند. اما در دوران شکوفائی اقتصادی، مشاغلی که کارگران متخصص خالی کرده بودند، بار دیگر با کارگران ساده و کم‌تخصص پر شد.

جروم پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا، با استناد به این تحقیقات و ارقام، اعلام کرد که این بانک، کاهش بهره‌ها را در دستور کار خود قرار داده است. پاول گفت: «یکی از دلایلی که ما فکر می‌کنیم حفظ سطح رشد اقتصادی اهمیت دارد، این است که تداوم رشد اقتصادی، به گروه‌هایی سود می‌رساند که مدتها بود از این سطح رونق و رفاه، بی‌بهره بودند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG