لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۶

در فیلم تازه پیترجکسون، «استخوان های زیبا» ، روح دختر نوجوانی که به قتل رسیده به شناسایی قاتل خود کمک می کند


در فیلم تازه پیترجکسون، «استخوان های زیبا» ، روح دختر نوجوانی که به قتل رسیده به شناسایی قاتل خود کمک می کند
در فیلم تازه پیترجکسون، «استخوان های زیبا» ، روح دختر نوجوانی که به قتل رسیده به شناسایی قاتل خود کمک می کند

پیتر جکسون، کارگردان و فیلمنامه نویس برنده اسکار «پادشاه حلقه ها»، داستان غم انگیز قتل یک دختر نوجوان را از دیدگاه او به تصویر کشیده است و با مرور خاطرات او از یک زندگی کوتاه، از دریچه ای مثبت به این اینگونه وقایع فاجعه آمیز نگاه می کند.

«سوزی سالمون» قهرمان فیلم «استخوان های زیبا» Lovely Bones در وحله اول به نظر یک دختر نوجوان معمولی می آید که در حاشیه های آغاز یک زندگی زیبا قرار گرفته است. او درحال تجربه های گوناگون این زندگی از جمله عاشق شدن است. اما طبیعت سرنوشت دیگری برای او رقم زده است. یک روز هنگام بازگشت از مدرسه، سوزی تصمیم می گیرد تا با میان بری به جای راه همیشگی از وسط یک مزرعه بزرگ یا جوزاری بگذرد. جایی که او ناگهان با همسایه شان آقای هاروی روبرو می شود.

این آخرین باری است که سوزی سالمون روی این کره خاکی با یک فرد دیگر روبرو می شود. به این صورت روح سوزی در جایی بین مرگ و زندگی سرگردان شده و از همانجا شاهد تلاش ها و چالش های اعضای خانواده اش می شود که می کوشند تا قاتل او را شناسائی کنند و درعین حال به صورتی با غم از دست دادن او سر کنند. اما قاتل در تمام این روزها بدون آن که رسوا شود به زندگی عادی خود ادامه می دهد.

این فیلم که از روی کتاب پر فروشی به همین نام برگرفته شده است عنوان خود را از یکی از گفته های «سوزی سالمون» در متن کتاب برداشته است که می گوید: «این ها استخوان های زیبایی هستند که در زمان غیبت من روئیده اند. این رابطه گاه به مویی بسته است و گاه بی نهایت با قدرت اما همیشه حیرت انگیز و اعجاب آور است. این وقایع همه پس از مرگ برای من اتفاق می افتد.»

«سائورس رونان» در فیلم نقش «سوزی سالمون» را ایفا می کند. این ستاره ایرلندی تبار که هم اکنون شانزده ساله است برای نخستین بار در فیلم «کفاره» یا Atonement مورد توجه قرار گرفت. در فیلم کفاره «رونان» در نقش خواهر کوچک تر شخصیت اصلی فیلم «کرا نایتلی» با دروغی بزرگ جریان زندگی بسیاری از اطرافیانش را برای همیشه عوض می کند.

رونان درباره نقش تازه خود در فیلم «استخوان های زیبا» می گوید: «من هیچوقت این همه احساس مسئولیت در رابطه با نقشی که برعهده ام گذاشته شده نکرده بودم.» سوزی می گوید نه تنها مشکل بود که در تمام صحنه های فیلم حضور داشته باشد یا صدایش شنیده شود بلکه با ایفای این نقش او احساس می کرده است که در مقابل هواداران بی شمار این کتاب پرفروش نیز مسئول است و باید بتواند حق مطلب را در رابطه با شخصیت سوزی سالمون و محتوی کتاب ادا کند. رونان می گوید: «بیشتر از هرچیز من نگران این مسئله بودم که بتوانم شخصیت سوزی را آنچنان که باید زنده کنم؟ همش فکر می کردم کسانی که این کتاب را خوانده اند توقعات گوناگونی از این شخصیت دارند و من چگونه خواهم توانست یکایک آن ها را راضی کنم؟ این مسئله همیشه در پس ذهن من بود.»

استانلی توچی بازیگرآمریکایی فیلم «استخوان های زیبا» نقش قاتل سوزی سالمون را ایفا می کند. شخصیتی از دیدگاه همسایگانش نامرئی و مردی منزوی که کسی توجه یا اعتنایی به او ندارد: «این شخصیت هرچه واقعی ترو زیرک تروهرچه پیش پا افتاده تر و معمولی تر باشد بیشتر هراس انگیز و رعب آور می شود. او می تواند همسایه همه باشد. همان مرد آرام و معمولی که هرروزاز کنار ما می گذرد و ما کوچکترین توجهی به او نداریم. باید بگویم این مشکل ترین نقشی بوده است که تا کنون به عنوان یک بازیگر با آن روبرو شده ام.»

پیترجکسون، کارگردان اهل نیوزیلاند فیلم که به کمک دو نویسنده دیگر فیلمنامه «استخوان های زیبا» را نوشته است می گوید با وجود تمام تلاش هایی که به کار برده هنوز نتوانسته است از لحاظ محتوی با کتاب ظریف و چند لایه ای آلیس سیبولد برابری کند:« به نظرمن اقتباس از یک کتاب یه این معنی نیست که شما یک کپیه عینی از آن بوجود بیاورید. من، فیلیپا بوینز و فرن والش این فیلمنامه را نوشته ایم. ابتدا ما کتاب را خواندیم و به موارد مختلفی که در آن گنجانده شده بود به دقت نگاه کردیم. هرسه ما به خصوص روی مسائل احساسی این کتاب از جمله مسئله زندگی پس از مرگ آن تمرکز کردیم. مسائلی که برای هرشخصی از جنبه های خصوصی زیادی برخوردار است. این ها چیزهایی است که ما کوشیده ایم درفیلم مورد توجه قرار بگیرد. به همین دلیل هم من فکر می کنم که اقتباس ازهیچ کتابی هرگز نمی تواند صددرصد باشد. شما نمی توانید یک فیلم را برای هواداران کتاب آن بسازید. این امکان پذیر نیست.»

بسیاری ازخوانندگان کتاب «استخوان های زیبا» معتقدند این روح «سوزی» است که از بالا و از یک دنیای بین دو جهان بود و نبود نظاره گر وقایعی است که پس از مرگ او برخانواده و نزدیکانش می گذرد. اما پیترجکسون براین باور است که مسئله خیلی پیچیده تر ازاین هاست:«آنچه که مسلم است این است که ما هرگز تصمیم نداشتیم فیلمی بسازیم که اعتقادات مذهبی و باورهای دینی تماشاگران را به چالش بگیرد. این هرگز هدف ما نبوده است. ما در فیلم صحنه ای را نشان می دهیم که به صورتی بی نهایت زیبا و باورنکردنی با نوری طلائی آمیخته شده است. من عمدا به صورتی کلیشه ای این صحنه را فیلمبرداری کرده ام که به بعضی ها این ایده را می دهد که شاید این همان بهشتی باشد که در اغلب مذاهب از آن صحبت شده است. من این فضای مملو از نورطلائی را درفیلم قرارداده ام تا هرکس با هرباوری هرآنچه را که در ذهن خود دارد در آن جای بدهد.اما درفیلم این همان جایی است که پس از مرگ در انتظار ماست. مسلمااگرشما شخص متدینی باشید آن را بهشت می پندارید. اما اگر یک فرد مذهبی نباشید به این فضا از دیدگاه دیگری نگاه می کنید. اگر شما از آن دسته تماشاگرانی هستید که معتقدید بعد از مرگ هیچ جیز وجود ندارد پس من پیشنهاد می کنم که اصلا به دیدن این فیلم نروید!»

شخصیت «سوزی سالمون» در برزخی قرار گرفته است که درطول فیلم می خواهد از آن بگریزد و به بهشتی که در انتظارش است برسد. او در این دنیای عجیب و غریب می ماند تا مسئله قتلش حل شود. او در جایی در فیلم موقعیت خود را این گونه توصیف می کند: «انگار من نمرده بودم. انگار در یک دنیای عالی و بی عیب و نقص خودم زنده بودم و زندگی می کرد. اما درعمیق ترین گوشه های قلبم احساس می کردم این آنچه به نظر می آید نیست. چرا که تبه کاری که مرا کشته است هنز همه جا با من است.»

XS
SM
MD
LG