لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۷

آتش سوزی در نزديکی آزمايشگاه اتمی لس آلاموس


آتش سوزی در نزديکی آزمايشگاه اتمی لس آلاموس
آتش سوزی در نزديکی آزمايشگاه اتمی لس آلاموس

آزمایشگاه تسلیحات اتمی آمریکا که نخستین بمب اتمی در آن ساخته شد، با خطر آتش سوزی عظیمی در ایالت نیومکزیکو روبرو است.

مقام های فدرال می گویند آزمایشگاه ملی لس آلاموس تحت حفاظت قرار دارد و امن است، هرچند شعله های حریق بزرگی در چند کیلومتری آن زبانه می کشد.

روز چهارشنبه نمونه برداری هوایی برای تشعشع یا آلاینده های دیگر ادامه داشت و تاسیسات دست کم تا روز پنجشنبه بسته خواهد بود.

ورای اطمینان های عمومی که بخش های حساس آزمایشگاه امن و سالم است، مقام های رسمی اقدامات احتیاطی را که قصد دارند در صورت نزدیک شدن آتش به محوطه عظیم آن به کار برند، فاش نساخته اند. آنان درباره گزارش رسانه های آمریکا که در لس آلاموس ۲۰ هزار تن زباله اتمی انبار شده است، اظهار نظر نکرده اند - این مواد نه در یک انبار سیمانی یا آجری بلکه در یک محوطه نسبتا باز با دیوارهای فابریکی، نگهداری می شود.

آزمایشگاه اتمی ۱۱ سال پیش در آتش سوزی عظیمی به شدت آسیب دید، و از آن هنگام در تلاش برای به حداقل رساندن خطرات آینده، میلیون ها دلار در ساختن آتش شکن و موانع دیگر، هزينه شده است.

مراکز علمی، فناوری و پژوهشی لس آلاموس در ۵۵ کیلومتری سنتافه، مرکز ایالت نیو مکزیکو، قرار دارند. در آنجا ۲۰ هزار کارمند - که نیمی از آنان عهده دارد وظایف امنیتی هستند- کار می کنند و حدود ۲ میلیارد دلار بودجه دارد و هنور نقش عمده ای در برنامه های تسلیحاتی آمریکا و دیگر جنبه های امنیت ملی بازی می کند.

XS
SM
MD
LG