لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۹

آشوب های لندن امنيت المپيک ۲۰۱۲ را زير سوال برده است


آشوب های لندن امنيت المپيک ۲۰۱۲ را زير سوال برده است

آشوب های خيابانی و غارت فروشگاه های لندن که از يک منطقه محروم در شمال پايتخت بريتانيا آغاز شد به ديگر مناطق اين شهر کشيده شده است.

سه روز پس از آغاز نا آرامی ها در منطقه تاتنهام در شمال لندن، خشم جوانان به مناطق چند قومی و نژادی ديگر لندن گسترش يافت. جوانان در محله های ديگر لندن از جمله هکنی در شرق و پکهام و کرويدون در جنوب تا پاسی از ساعات شب ساختمان ها و خودروها را به آتش کشيدند و با شکستن شيشه فروشگاه ها آن ها را غارت کردند.

در حالی که جوانان، پليس را با قطعه های چوب، آجر، بطری و سطل های زباله مورد حمله قرار می دادند ساکنان لندن با ناباوری و حيرت به اين صحنه ها می نگريستند.

يک کشيش ساکن هکنی می گويد: «من شديدا متعجبم. هيچوقت خيابان های هکنی را اين طور نديده بودم. خيلی ها دایما کار و تلاش می کنند که هکنی با اين گوناگونی ساکنان آن محل آرامی باشد و در نتيجه انسان وقتی چنين صحنه هايی را می بيند متعجب می شود و دلش به درد می آيد.»

ده ها تن در اين نا آرامی ها زخمی شده اند و ميليون ها دلار خسارت وارد آمده است.

آشوب های خيابانی لندن به دنبال کشته شدن يک مرد ۲٩ ساله به ضرب گلوله پليس آغاز شد. جزييات کمی در ارتباط با کشته شدن مارک دوگان منتشر شده است. کميسيون مستقل رسيدگی به شکايات از پليس که مشغول رسيدگی به اين پرونده است می گويد، يک اسلحه گرم که متعلق به پليس نيست در محل درگيری پيدا شده است.

گفته می شود کاهش بودجه و نرخ بالای بيکاری نيز در دامن زدن به اين آشوب ها که در چندين سال اخير بی سابقه بوده بی تاثير نبوده است.

اما پليس و سياستمداران بريتانيا اين آشوب را ناشی از گروهی جنايتکار و فرصت طلب می خوانند و نه نشانی از نا آرامی اجتماعی. نا آرامی هايی که امنيت اين شهر را که ميزبان مسابقات المپيک سال ۲۰۱۲ خواهد بود زير سوال برده است.

تريسا می، وزير کشور بريتانيا، هشدار داد که مسئولان خشونت و غارت های اخير لندن جوابگوی اعمالشان خواهند بود.

آشوب به شهر بيرمنگهام در مرکز بريتانيا نيز گسترش يافته است. پليس بريتانيا ۲۱۵ تن را بازداشت کرده است.

حدود ۳۵ مامور پليس زخمی شده اند. نا آرامی های شرق لندن از روز يکشنبه در منطقه اِنفيلد در شمال لندن آغاز شد و به بريکستون، در جنوب رودخانه تيمز کشيده شد. خشونت سپس مناطق بيشتری در شرق لندن را فرا گرفت.

XS
SM
MD
LG