لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ ایران ۰۱:۳۳

پرده برداری از یک گنجینه گرانبهای دوران رنسانس درموزه ویکتوریا و آلبرت لندن


پرده برداری از یک گنجینه گرانبهای دوران رنسانس درموزه ویکتوریا و آلبرت لندن

موزه ویکتوریا و آلبرت شهر لندن در انگلستان به تائید همگان صاحب یکی از مهم ترین و بزرگ ترین مجموعه های هنری جهان است که برخی از آثار نگهداری شده در آن به بیش از ۳۰۰۰ سال پیش می رسد.

مجموعه به نمایش گذاشته شده در موزه ویکتوریا و آلبرت به اندازه ای وسیع و گسترده است که این موزه تا کنون نتوانسته است تمام آثار موجود در آن را یک جا به نمایش درآورد. به همین مناسبت این موزه اخیرا با گشودن ۱۰ گالری تازه ویژه دوران تجدد ادبی و فرهنگی یا «رنسانس»، بیش از۲۰۰۰ قطعه اثر هنری اروپایی بی نظیر را به نمایش گذاشته است.

موزه ویکتوریا و آلبرت شهر لندن که در انگلستان به نام V&A نیز شناخته می شود بدون شک صاحب بزرگ ترین مجموعه آثار مجسمه سازی ایتالیا خارج از این کشوراست اما آثار دوران رنسانس ایتالیا دراین موزه به اشکال مختلف جلوه گرشده است.

مارک جونز، رئیس موزه ویکتوریا و آلبرت می گوید:«ما خوشحالیم که توانسته ایم در این موزه از یکی از برجسته ترین کلکسیون های هنری اروپای دوران قرون وسطی و رنسانس نگهداری کنیم. آثاری که نه تنها شامل مجسمه ها ونقاشی های بی نظیر است بلکه آثار و قطعات دیگری از جمله پرده های قالیچه نما و نقش دار، پارچه و منسوجات، طلا و نقره، میناکاری و آلات زینتی و جواهرات را نیز درمیان آن ها می توان مشاهده کرد.»

در این گالری تازه، سیرتحولی تغییراتی که در فرهنگ و هنراروپا بوجود آمده از آغاز تا دوران قرون وسطی و سپس رنسانس، به ترتیب تاریخ، به نمایش گذاشته شده است.

«پتا متور»، کیوریتور این ۱۰ گالری تازه موزه ویکتوریا و آلبرت می گوید: «این یک صفحه کوچک کروی شکل برنزی است که «داناتلو» نقاش بزرگ دوران رنسانس هنگامی که در «پآودا» به سر می برد آن را ساخته است.»

این قطعه زیبا که یکی از قطعات مورد علاقه پتا متور است که ۵۰۰ سال پس از خلق این اثر در حالی کشف شده است که صاحب آن ندانسته از آن به عنوان زیر سیگاری استفاده می کرده است! این تنها یکی از صدها قطعه نایاب و بسیار پرقیمت است که در گالری رنسانس موزه ویکتوریاو آلبرت به نمایش گذاشته شده است.

پتا متور می گوید: «با تماشای این قطعه هنری کوچک انسان می تواند تصور کند که چه پیشینه فرهنگی و تلاش هنری در پس ساختن یک چنین مجسمه کوچکی با این همه جزئیات نهفته است.»

برپایی این گالری های تازه چالش هایی هم به همراه داشته است. از جمله پیاده کردن قطعات مختلف، تمیزکردن آن ها، ترمیم و بازسازی بیش از۱۸۰۰ اثر هنری و بسیاری مسائل دیگر. اما این واقعه به کارشناسان فرصتی دیگری داده است تا یک بار دیگر این گنجینه گرانبها را بررسی کنند و موارد تازه ای را دررابطه با خلق و ارائه این آثار کشف کنند.

پتو متور می گوید: «ما درنظرداشتیم تا ضمن نمایش این آثار هنری اطلاعات بیشتری در رابطه با چگونگی پیدایش آن ها به تماشاگران موزه بدهیم. از جمله می خواستیم تا شرح حالی از هنرمندان و سازندگان این آثارو حتی صاحبان آن را نیز در اختیار دیدارکنندگان بگذاریم. به این صورت فرهنگی که این آثار هنری از آن برخاسته است را هرچه بیشتر به علاقمندان معرفی کنیم.»

برخی از این قطعات هنری از جمله «تابوت بکت» که منصوب به روحانی به نام «توماس بکت» که درسال ۱۱۷۰ در کلیسای «کانتربوری» به قتل رسیده می باشد به تماشاگران موزه، نمایی از یک قطعه هنری وتاریخچه کوتاهی از آن را نشان می دهد.

مدیر موزه ویکتوریا و آلبرت معتقد است این نمایشگاه تازه در مجموع پیکره ای است از فرهنگ دیداری یا بصری اروپای قرون وسطی و دوران تحولات فرهنگی و هنری رنسانس.

کار برگذاری نمایشگاه ویژه رنسانس موزه ویکتوریا و آلبرت بیش از۱۰ سال به طول انجامیده و بیش از۵۳ میلیون دلار خرج برداشته است. مخارجی که مقادیرزیادی از آن از طریق اهداگران و حامیان این موزه پرداخت شده است.

XS
SM
MD
LG