لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۸

انتخابات محلی پیش رو در ترکیه آزمونی برای حزب طرفدار کردها است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - جشن های نوروزی کردها موجب گرد هم آمدن صدها هزار نفر در «دیار بکر»، شهر اصلی منطقه کردنشین جنوب شرقی ترکیه، شد. این شهر کانون کشمکش قدرت میان حزب طرفدار کردها موسوم به «حزب دموکراتیک خلق ها» و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، است.

حزب دموکراتیک خلق ها، که برگزار کننده جشن های نوروزی در دیاربکر بود، از این گردهمایی برای بسیج مردم در حمایت از کاندیداهایش پیش از انتخابات مهم محلی روز یکشنبه استفاده کرد. از جمله افرادی که از روی سکوی حزب برای مردم دست تکان می داد وکیلی به نام کزبان ییلماز بود که خود را برای مقام شهردار «کایا پینار» در دیاربکر کاندیدا کرده است.

او به همراه نجاتی پرینجی اوغلو در رقابت ها شرکت می کند. «حزب دموکراتیک خلق ها» در تمام رقابت های شهرداری ها یک کاندیدای مرد و یک کاندیدای زن به طور مشترک معرفی کرده است. ییلماز گفت حضور گسترده مردم در جشن نوروزی با توجه به فشاری که حزب با آن روبرو است، تقویت روحیه ای خوشایند است: «نیروهای امنیتی اغلب دفاتر انتخاباتی ما را احاطه می کنند و عمدا فضایی از نگرانی و ترس برای حامیان ما پدید می آورند. عملیات پلیس با بازداشت های جمعی به خصوص اعضا و مقام های حزب دوباره شروع شده است.»

پس از سقوط مذاکرات صلح بین آنکارا و «حزب کارگران کردستان» موسوم به «پ ک ک» در سال ۲۰۱۵، حزب دموکراتیک خلق ها به شدت زیر سرکوب قرار گرفت. مقام های ترکیه این حزب را به حمایت از شورش ها متهم کردند و شماری از نمایندگان حزب در مجلس زندانی شدند. بیش از ۸۰ شهردار منتخب هم محبوس شده و افراد منتصب دولت جای آن ها را گرفتند.

حزب دموکراتیک خلق ها اکنون می کوشد کنترل شهرداری‌هایی را که از دست داده در انتخابات پیش رو پس بگیرد. اما، شبکه های تلویزیونی از پخش تبلیغات کمپین های انتخاباتی شان پرهیز می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG