لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۴

گزارش: در آرژانتين غذاهائی با گوشت لاما به مشتريان عرضه می شود


لاما، شتر بی کوهان آمريکای جنوبی ازدامنه های رشته کوههای آند راه خودرا به سوی دشتهای خرم آرژانتين گشوده است.

اينک دررستورانهای بوئنوس آيرس پايتخت آرژانتين غذاهائی با گوشت لاما به مشتريان عرضه می شود.

مرغزارهای پامپا درآرژانتين اکنون به چراگاه لاما تبديل شده است. شتر بی کوهان آمريکای جنوبی اکنون درسراسر آرژانتين با استقبال مردم رو به رو شده است.

تا چندی پيش لاما را به خاطر پشم لطيفش پرورش می دادند و ازگوشت آن تنها بوميان دامنه آند استفاده می کردند. حالا پرورش لاما برای استفاده از گوشت آن درتغذيه مردم به صورت يک صنعت درآرژانتين درآمده است.

والريا مانچاکا مدير مزرعه ای در دامنه های آنداز سال ۲۰۰۹ گوشت لاما را به مشتريان رستوران ها در حومه بوئنوس آيرس عرضه کرده است. خانم مانچاکا می گويد درآغاز يک آزمايش بود اما حالا ديگر عرضه گوشت لاما يک برنامه جدی است.

درآرژانتين برخلاف بوليوی نگهداری لاما هزينه چندانی ندارد. در چراگاه به چرا مشغولند. آب هم که دردسترس شان است و تدارک چندانی برای پرورش آنها لازم نيست.

کارلوس فری از موسسه فناوری ملی کشاورزی آرژانتين از وجود ۲۰۰ هزار لاما دراين کشورخبر داده و می گويد اين عدد روز به روز بالاتر می رود. آقای فری می گويد «با درهم آميختن کشاورزی و دامداری همراه با حفاظت محيط زيست می توان گفت پرورش لاما بهترين مثال استفاده ازحيوانات و سازش دادن شان با محيط زيست بدون نابودکردن آنهاست.»

سيلويا ماچيکادو سرآشپز، ازاينکه گوشت لاما را به صورت غذاهای رستوران اضافه کرده خوشحال است و می گويد «با اقدام رستورانهای اين جا و مدشدن آشپزخانه های منطقه ای، لاما گزينه خوبی برای صنعت غذائی آرژانتين است چون چيزی است که هم اکنون در دسترس ماست.»

مارينا پروانی از ويژگی ها ی لاما می گويد «با گوشت گاو اندکی فرق دارد برای من که چاق نيستم گوشت مناسبی است.»

گفته می شود مرحله بعدی دراين راستا صادرات گوشت لاما به ديگر کشورهاست.

XS
SM
MD
LG