لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۶:۲۵

نمایش فیلم «اوبامای کوچک» در اندونزی


نمایش فیلم «اوبامای کوچک» در اندونزی

فیلم تازه ای به نام «اوبامای کوچک»Little Obama ، داستان دوران کودکی و زندگی پرزیدنت باراک اوباما در اندونزی در سینماهای «جاکارتا» به نمایش درآمد. «دیمین دماترا» کارگردان این فیلم می گوید فیلم او نشان می دهد که چگونه اوبامای نوجوان تبدیل به مقام رهبری می شود که امروز ماشاهد آن هستیم.

در مراسم گشایش فیلم تازه «اوبامای کوچک»، کودکانی که درمدرسه پیشین رئیس جمهورآمریکا درس می خوانند برنامه های هنری از جمله چند رقص و آواز را اجرا کردند. مدعوین هم چنین فرصتی یافتند تا درطول مراسم گشایش این فیلم با فردی که با شبیه سازی به شکل پرزیدنت باراک اوباما درآمده بود عکس های یادگاری بگیرند.

اما موضوع وداستان فیلم که محوراصلی این مراسم گشایش بود، نشان می دهد که «بری» اوبامای نوجوان (بری اسم کوتاهی بود که در آن زمان روی باراک اوباما گذاشته شده بود) چه درس هایی از زندگی خود در اوائل دهه ١٩٧٠ میلادی درجاکارتا آموخت. در همان زمان «بری» از پدرخوانده خود آموخت که هنگامی که زمان آن برسد که باید جنگید، بجنگد واز مادرخود نیز آموخت که چگونه دیگران را ببخشد. فیلم «اوبامای کوچک» فیلمی است ماجراجویانه همراه با لحظاتی رومانتیک و به یاد ماندنی.

دیمین دماترا، کارگردان فیلم «اوبامای کوچک» می گوید این فیلم براساس واقعیت ها ساخته شده اما دارای یک پیام مهم نیز می باشد:«تفاوت ها و اهمیت آن و پلورالیسم یا جمع گرایی و چندگانگی. این که متفاوت بودن چیز بدی نیست. متفاوت بودن دلیلی برای جنگیدن و اعمال خشونت نیست و دیگر آن که «خشونت» هرگز مسائل را حل نمی کند.»

حسن فرخ علی، بازیگر ١٢ ساله آمریکایی، نقش بری اوبامای کوچک را درفیلم بازی می کند که برای نخستین باردریک فیلم به ایفای نقش می پردازد. «حسن »نیز چون باراک اوباما فرزند یک زوج از دو نژاد مختلف است که در خردسالی از ایالات متحده آمریکا به اندونزی کوچ کرده اند.

حسن فرخ علی می گوید:«من خیلی خوشحالم از این که در اولین فیلمی که بازی می کنم نقش شخصی را ایفا کرده ام که خودم بی اندازه او را دوست دارم و طرفدارش هستم. شخصی چون پرزیدنت اوباما که درحال حاضر شخصیت شماره یک جهان و قدرتمند ترین مرد کره زمین محسوب میشه.»

فهرست مدعوین مراسم گشایش شامل بسیاری از هواداران و دوستداران پرزیدنت باراک اوباما بود. یکی از این مدعوین طرفدار رئیس جمهور آمریکا، ویمار ویتوئلار، کارشناس سیاسی است که امیدوار است این فیلم بتواند روابط فرهنگی میان ایالات متحده آمریکا و اندونزی را قوی تر کند.

ویتوئلار می گوید:«مجسم کنید وقتی این فیلم درآمریکا به نمایش درآید بسیاری از مردمی که هیچ چیز راجع به کشور ما نمی دانند با تماشای آن متوجه می شوند که اندونزی محل خوبی برای زندگی است. از طرفی دیگر فیلم به مردم اندونزی نشان می دهد که باراک اوباما یکی از مردم خود ماست و همین مسئله می تواند خیلی خیلی مهم وکارساز باشد.»

البته بخش هایی از فیلم تازه «اوبامای» کوچک پیش از نمایش موجب شد نگرانی هایی درباره جنبه های سیاسی فیلم بوجود بیاید از جمله صحنه ای که در آن باراک اوبامای کوچک درحال خواندن نماز نشان داده می شود که بعدا به پیشنهاد تهیه کنندگان این فیلم سانسورشد.

XS
SM
MD
LG