لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۵

پيروزی احزاب چپ گرا در انتخابات ليتوانی و رد شدن طرح نيروگاه اتمی


شهروندان ليتوانی روز يکشنبه به پای صندوق های رای رفتند تا نه تنها نمايندگان پارلمان کشور را انتخاب کنند بلکه به رفراندومی برای بنای يک نيروگاه اتمی رای دهند.

نتيجه اين رای گيری ضربه ای برای دولت محافظه کار فعلی آن کشور بود. مردم به حزب چپگرای سوسيال دموکرات يا حزب مردمی نظم و عدالت بيشتر از دولت فعلی رای دادند.

سالها اقتصاد رو به تنزل، بدهی بالا و نتيجتا کاهش بودجه، افزايش ماليات، نرخ بالای بيکاری و پايين رفتن استاندارد زندگی، مردم آن کشور را خسته کرده است و ده ها هزار نفر برای يافتن کار و زندگی بهتر به ديگر کشور های اتحاديه اروپا گريخته اند.

در اين انتخابات يک رفراندوم غيرالزامی در مورد برنامه ايجاد يک نيروگاه اتمی نيز به نظر پرسی گذاشته شد که با بيش از شصت درصد رأی مخالف رد شد.

نيروگاه اتمی پيشنهادی را،دولت مايل بود جايگزين نيروگاهی کند که در زمان اتحاد جماهير شوروی بنا شده بود و در سال ٢٠٠۹ بسته شد. دولت و پارلمان فعلی ليتوانی بنای چنين نيروگاهی را که قرار بود توسط يک شرکت ژاپنی انجام شود لازمه کاهش وابستگی آن کشور به خريد گاز از روسيه اعلام کرده بودند.

در حالی که افزايش قيمت گاز در سال های اخير به اقتصاد خانواده های ليتوانی لطمه ديگری زده است ولی اپوزيسيون و بسياری از شهروندان با بنای يک نيروگاه اتمی مخالف کرده و اعلام کردند بنای اين نيروگاه که ۶ ميليارد دلار هزينه خواهد داشت بر قرض هنگفت فعلی آن کشور سه ميليونی خواهد افزود. کسانی هم هستند که بدنبال فاجعه نيروگاه اتمی فوکوشيما داييچی نيروگاه های اتمی را خطرناک می دانند.
XS
SM
MD
LG