لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۲

دويستمين سالگرد تولد فرانتس ليست


دويستمين سالگرد تولد فرانتس ليست
دويستمين سالگرد تولد فرانتس ليست

امسال، دويستمين سالگرد تولد فرانتس ليست آهنگساز نامی مجارستان است. ليست در سال ۱۸۱۱ در دهکده کوچکی به نام دوبوريان نزديک شوپرون در مجارستان که امروزه محل شهر رايدينگ در اتريش کنونی است، به دنيا آمد.

پدرش از نوازندگان دربار مجارستان بود و به دليل علاقه وافرش به موسيقی، فرانتس را از همان اوان کودکی با نواختن پيانو آشنا کرد.

در توصيف فرانتس ليست گفته شده است که وی يکی از ستارگان بزرگ جهان موسيقی بود که شخصيت جذابش همگان را به سوی خود جلب می کرد. وی دارای مويی بلند و مجعد بوده و معمولا هنگام نواختن پيانو شماری از زنان زيباروی دور وی جمع می شدند و توانايی خيره کننده او را در نواختن موسيقی، ستايش می کردند.

امسال، دويستمين سالگرد تولد هنرمندی چيره دست است که در دوران خود بسياری به وی غبطه می خوردند. هنوز هم بسياری به موسيقی وی گوش می دهند اما افرادی که برای تفريح به موسيقی گوش می کنند شايد موسيقی وی را در کارتون های معروف تام و جری به ياد بياورند.

موسيقی دانان و پيانيست های مجاری در پاسخ به برخی از منتقدينی که فرانتس را پيانيستی درجه دو تلقی کرده می گويند او يک نابغه بود.

ژينو ياندو که يک پيانيست مجاری می گويد: «ليست دست کم سی سال از عصر خود جلوتر بود برای همين هم هم دوره ای هايش او را درک نمی کردند. او شخصيت نادری بود که نه تنها تکنيک های جديد نواختن پيانو را ابداع کرد که توسط سرگئی رحمانينف ادامه يافت، بلکه از پيانو مانند ارکستر سمفونی استفاده می کرد.»

موزه ليست در بوداپست برای علاقمندان به تاريخچه هنری فرانتس ليست گنجينه بسيار مهمی محسوب می شود. امسال و به مناسبت دويستمين سالگرد تولد اين هنرمند نامی علاقمندان به موسيقی وی می توانند از نظرات کارشناسانی مانند ياندو و برخی بزرگان ديگر بهره بگيرند.

آنِدراس زونکا، قائم مقام مديريت کاخ هنر در مجارستان، می گويد: «او هنرمندی چند بُعدی بود. وی يکی از نخستين پيانيست هايی بود که در سطح جهانی درخشيد. نوعی ستاره اروپايی! بسياری وی را به عنوان هنرمندی بزرگ می شناسند. از سوی ديگر او آهنگسازی چيره دست بود. تاثير موسيقی وی را می توان بر آثار آهنگسازانی مانند دِبيوسی و بارتوک مشاهده کرد.»

امسال و به مناسبت دويستمين سالگرد تولد فرانتس ليست در سئول، پکن و بسياری از کشورهای اروپايی و همچنين آمريکا سمفونی های مشهور وی از جمله سمفونی فاست و مِفيستو والس نواخته خواهد شد.

همچنين قرار است صحنه ای از مسابقه نواختن پيانو ميان ليست و رقيبش سيگيسموند تالبرگ که برخی وی را ماهرتر از ليست تلقی کرده بودند، اجرا شود. البته يکی از داوران زن در آن دوران رای داده بود که فرانتس ليست در نواختن پيانو بی همتا است.

XS
SM
MD
LG