لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۰

بازگشت روزان کش به صحنه موسیقی با آلبوم تازه ای به نام فهرست


بازگشت روزان کش به صحنه موسیقی با آلبوم تازه ای به نام فهرست
بازگشت روزان کش به صحنه موسیقی با آلبوم تازه ای به نام فهرست

روزان کش (Rosanne Cash) درسال ٢٠٠۵، با ساختن آلبومی به نام «کادیلاک سیاه» Black Cadillac توانست چند مصیبت شخصی ازجمله مرگ مادرش «ویوین لیبرتو»، پدرش «جانی کش» و چند ماه پس از آن در ماه سپتامبر، مرگ «جون کارتر کش» زن پدر مورد علاقه اش را از راه موسیقی حلاجی کند. تازه ترین آلبوم این خواننده موسیقی «کانتری» (country) یا فولکلورآمریکایی نیز ازجنبه های خصوصی برخوردار است.

آلبوم تازه روزان کش The List ترجمانی است از ١٢ آهنگ کلاسیک که اشعار و ترانه های آن را هنرمندان افسانه ای چون باب دیلان، هارلان هاوارد و مریل هگارد نوشته اند. یکی از این ترانه ها، بازخوانی به شیوه ای کاملا تازه از ترانه «روبنده بلند سیاه» است که در دهه ٥٠ میلادی، ماه های متوالی درفهرست محبوب ترین ترانه فولکوریک روز آمریکا قرار داشت. این ترانه را ده سال بعد «جانی کش» خواننده افسانه ای ترانه های مردمی آن دوران و پدر «روزان» نیز اجرا کرد.

جانی کش درسال ١٩٧٣ هنگامی که در اتوبوس مخصوصی که او و نوازندگان او را برای اجرای کنسرت به شهرهای مختلف می برد نشسته بود متوجه شد که روز آن دختر ١٨ ساله اش با هیچ یک از این ترانه های کلاسیک و آهنگ هایی که موسیقی فولکلوریک آمریکا را پایه گذاری کرده اند آشنا نیست. او همانجا فهرستی از ١٠٠ آهنگ برجسته موسیقی فولکلوریک آمریکا یا Country را یادداشت کرد و به دست روزان داد. سپس به او گفت:«تو باید همه این آهنگ ها را بلد باشی!» این ترانه ها و آهنگ ها از قدیمی ترین ترانه ها و حماسه سرایی های «آپالاچیان» شروع می شد و به ترانه های تاثیرگرفته از «گاسپل» یا موسیقی مذهبی سیاهان آمریکا و بلوز از نواحی جنوبی ایالات متحده و موسیقی مدرن تر فولک راک می رسید.

روزان کش می گوید:«من به این فهرستی که پدرم به دستم داد به شکل رسیدن به آن نقطه کمال نگاه کردم و آن را به عنوان نقطه آغازی برای حفظ سنتی که از آن برخاسته بودم گرامی داشتم.»

قدیمی ترین ترانه این فهرست به نام «مرا زیردرخت سروگریان به خاک بسپار» است که در سال ١٩٢٧ توسط خانواده «کارتر» - یک گروه خوانندگان و نوازندگان موسیقی فولکلوریک آمریکا ضبط شده است.

روزان کش می گوید مهم ترین مسئله ای که او را واداشته است تا این فهرست را به صورت ترانه هایی تازه به بازار عرضه کند و بزرگ ترین پاداش او برای انجام این کار باقی ماندن این آثار برای نسل های آینده است. روزآن به ویژه خوشحال است که توانسته است این میراث فرهنگی را برای پنج فرزند خود باقی بگذارد.

هرچند روزآن حاضرنیست اسامی ترانه های دیگری که برروی فهرست باقی مانده از جانی کش قراردارد را فاش کند اما به این فکر است که به زودی سی دی های دیگری که ترانه های آن از این فهرست انتخاب شده اند را ضبط و منتشر کند.

هنرمندانی که در نخستین آلبوم «لیست» با روزآن کش همراهی کرده اند عبارتند از: الویس کاستلو، ویلکو جف توئیدی، روفوس وینرایت و بروس اسپرینگستین. اسپرینگستین و روزآن کش ترانه «دریای دلشکسته» را به صورت دوصدایی در این آلبوم اجرا کرده اند.

XS
SM
MD
LG