لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۰

رئیس بیمارستان دامپزشکی: شیرهای باغ ارم بیمار نبودند، بیهوده کشته شدند


رئیس بیمارستان دامپزشکی: شیرهای باغ ارم بیمار نبودند، بیهوده کشته شدند
رئیس بیمارستان دامپزشکی: شیرهای باغ ارم بیمار نبودند، بیهوده کشته شدند

دکتر پیام محبی، رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران با اشاره به دلایل مسئولان سازمان محیط زیست کشور مبنی بر کشتن ۹ شیر باغ ارم گفت، شیرها بیمار نبودند، مسئولان بیهوده شیرها را کشتند.

دکتر پیام محبی رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران در گفتگو با سایت فردا افزود: مشمشه بیماری مشترك بین انسان و حیواناتی مانند سگ، گربه، خر، گوره خر، الاغ است كه قاعدتا می تواند همه این موجودات را آلوده كند اما ما هنوز به مورد خاصی كه حیوانی آلوده به این بیماری باشد و به بیمارستان دامپزشكی مراجعه كرده باشد بر نخورده ایم. به همین دلیل نمی توانیم صد در صد بگوییم كه این بیماری در بین حیواناتی كه در سطح شهر می گردند وجود ندارد.البته باید این را هم بگویم كه این بیماری جدیدی مثل آنفولانزای خوكی و .. نیست بلكه این بیماری بومی ایران بوده است .

رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران افزود : متاسفانه كسی به این موضوع اشاره نكرده كه الاغ آلوده ای كه همه این حیوانات را آلوده كرده از كجا آورده شده است؟ چرا كسی به منبع تامین این الاغ های آلوده توجه نكرده است؟ اینكه با چه وسیله ای این الاغ ها حمل شده اند و در حال حاضر این وسیله نقلیه كه ناقل این بیماری است كجاست؟ به دلیل اینكه این وسیله نقلیه آلوده شده است.

به گفته محبی تمامی افرادی كه در تهران زندگی می كنند در معرض خطرقرار دارند چون این بیماری از طریق بزاق و هوا هم قابل انتقال است و افراد در اثر این آلودگی ها و تماس با حیوان ناقل مبتلا می شوند.

وی در خصوص كشته شدن عمدی ۹ قلاده شیرباغ وحش تهران نیز گفت: برخی افراد غیر كارشناس از روی بی اطلاعی گفته بودند كه این ۹ قلاده شیر به بیماری مشمشه مبتلا شده اند در نتیجه باید كشته شوند تا دیگر حیوانات را آلوده نكنند؛ اما باید به این آقایان گفت كه بیماری هیچ كدام از این شیرها تایید نشده بود و نباید آن ها كشته می شدند.

رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران تأکید کرد : دكتر باغ وحش هم براین عقیده بوده است كه این بیماری برای آنان هم مسجل نشده بود و وزارت بهداشت ، سازمان دامپزشكی و سازمان محیط زیست طی جلسه ای خود این تصمیم را گرفتند و شیران را كشتند.

هفته گذشته نیز کمیسیون محیط زیست مجلس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، زیر نظر دولت محمود احمدی نژاد را مقصر شماره یک کشتار ببر سیبری و شیرهای باغ ارم اعلام کرد. با این همه رئیس و دیگر مقامات مسئول سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل اهمال در این فاجعه زیست محیطی نه برکنار شده و نه از مقام خود کناره گیری کرده اند.

XS
SM
MD
LG