لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۲

اخطار دبیر کل سازمان ملل به دیکتاتورها


مقام های برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد، به جامعه جهانی نسبت به بروز یک فاجعه انسانی در لیبی هشدار داده و خواستار شتاب پیشگیری از آن شده اند.

مدیر اجرایی این نهاد روز چهارشنبه هنگام دیداراز مرز لیبی و تونس، خواستار فراهم شدن امکان دسترسی امدادگران به آوارگان ناشی از ناآرامی های اخیر شده است. برنامه جهانی غذا برای یک مقطع زمانی سه ماهه دستکم ۳۹ میلیون دلار کمک های فوری درخواست کرده است.

پیشترمجمع عمومی سازمان ملل متحد لیبی لیبی را به دلیل نقض فاحش و سازمان یافته حقوق بشر در جریان اعتراض علیه حکومت معمر قذافی، از شورا حقوق بش این سازمان اخراج کرد. مجمع همچنین نگرانی عمیق خود را از وضعیت حقوق بشر در لیبی ابراز داشت.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد لغو عضویت لیبی را پیامی جدی برای کسانی که مرتکب جنایت علیه بشریت می شوند خواند و گفت « باید بدانند مصونیتی در کار نیست و مجارات خواهند شد.»

سوزان رایس نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل اقدام مجمع «گوشمالی سخت» رهبر لیبی خواند که خودش سبب آن شد. لیبی نخستین کشوری است که از زمان تشکیل شورای حقوق بشر در سال ۲۰۰۶ از آن اخراج می شود.

سازمان دیده بان حقوق بشر با استقبال از این تصمیم اعلام کرد هنوز پرسش هایی را در این باره که چرا مجمع عمومی طرابلس را برای عضویت در شورا انتخاب کرد، مطرح است.

نماینده اسراییل در سازمان ملل متحد نیز گفته است لیبی یک ناقض بدنام حقوق بشر است و هرگز نباید به عضویت شورا انتخاب می شد. وی تاکید کرد تعلیق عضویت لیبی باید اخطاری برای بحث در باره عضویت های آینده باشد. اسراییل همواره شورای حقوق بشر را به انتقاد ناعادلانه متهم کرده است. اقدام روز دوشنبه، لیبی را برای همیشه از شورا حذف نمی کند بلکه تنها از شرکت در جلسات محروم می کند تا مجمع عمومی در این باره تصمیم بگیرد.

XS
SM
MD
LG