لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۵

وزیر خارجه آلمان: بحران لیبی راه حل سیاسی دارد


وزیر خارجه آلمان: بحران لیبی راه حل سیاسی دارد
وزیر خارجه آلمان: بحران لیبی راه حل سیاسی دارد

وزیر امور خارجه آلمان می گوید بحران لیبی نمی تواند از راه های نظامی حل شود. گیدووسترول روز جمعه در پی دیدار با یانگ جیه چی همتای چینی خود در پکن گفت بحران فقط یک راه حل سیاسی دارد و از همه طرف ها خواست تا با برقراری آتش بس روند سیاسی را آغاز کنند.

یانگ نیز از یک راه حل سیاسی حمایت کرد. چین و آلمان به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر ایجاد منطقه ممنوعه پروازی بر فراز لیبی برای حفاظت از غیر نظامیان رای ندادند.

چارلز بوشار ژنرال کانادایی فرمانده عملیات ناتو بر فرار لیبی علیه ادامه حمله به غیرنظامیان هشدار داده است. در همین حال یک سخنگوی ارشد ناتو نیز گفته است قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای حفاظت از غیرنظامیان در لیبی هر دو طرف مناقشه را شامل می شود. روز پنجشنبه همچنین رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا مخالفت شدید خود را با استقرار نیروهای نظامی کشورش در لیبی مرود تاکید قرار داد. وی این موضوع را پس از آن عنوان کرد که رسانه ها گزارش دادند سازمان سیا مامورانی را برای جمع آوری اطلاعات و تماس با مخالفان به لیبی اعزام کرده است. گیتس تصریح کرد که نمی تواند در این باره اظهار نظر کند اما پذیرفت که آمریکا اطلاعات کافی در باره نیروهای شورشی لیبی ندارد. وی همچنین گفت که فشارهای سیاسی و اقتصادی سرانجام معمر قذافی را از مسند قدرت پایین خواهد کشید.

ناتو بامداد پنجشنبه فرماندهی کامل عملیات هوایی بر فراز لیبی را برعهده گرفت.

XS
SM
MD
LG