لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۹

قذافی: میدان های نفتی امن هستند


قذافی: میدان های نفتی امن هستند
قذافی: میدان های نفتی امن هستند

میدان های نفتی لیبی در امنیت هستند، اما شرکت های خارجی از آن بیم دارند که « گانگسترهای مسلح» به آنها حمله کنند.

معمر قذافی روز چهارشنبه در طرابلس همچنین توقف عملیات شرکت های نفتی در لیبی را ناشی از ترس خواند و تاکید کرد اوضاع در این مناطق در کنترل نیروهای وفادار به اوست. قذافی در حالی با اطمینان سخن می گفت که نبرد نیروهای دولتی با معترضان بر سر بازپس گیری کنترل منطقه نفت خیز «البریقه» در۷۰ کیلومتری شرق طرابلس به شدت ادامه دارد.

یک مقام صنایع نفت لیبی گفته است که صادرات از شرق کشور طغیان زده به طور عادی انجام می شود. اما دیگر مقام های لیبیایی و نفتی کاهش ۵۰ درصدی تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه ای این کشور را تایید کرده اند. لیبی حدود ۲ درصد نفت خام مورد نیاز بازار جهانی را تولید می کند. اما منابع تجاری در بازار نفت از گسترش ناآرامی ها به دیگر کشورهای تولید کننده نفت هراس دارند و افزایش شدید بهای نفت در بازارهای جهانی را ناشی از این نگرانی می دانند.

برخی از مقام های غربی و تحلیلگران نفت از ادامه آشوب ها و اوج گیری بیشتر بهای نفت خام در بازار جهانی ابراز نگرانی کرده اند. روندی که می تواند بر بیرون آمدن اقتصاد جهانی از رکود سال ۲۰۰۸-۹تاثیری منفی داشته باشد. عربستان سعودی بزرگترین صادر کننده نفت جهان گفته است برای جبران تولید نفت لیبی نفت بیشتری تولید خواهد کرد. این در حالی است یک پالایشگاه اروپایی به دلیل عدم تطیبق کیفیت نفت عربستان این پیشنهاد را نپذیرفته و پالایشگاه دیگر هم هنوز پاسخ نداده است.

XS
SM
MD
LG