لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۳

سخنگوی مخالفان: رژيم قذافی از درون شروع به فروپاشی کرده است


ابراهيم دباشی، معاون سفیر لیبی در سازمان ملل متحد
ابراهيم دباشی، معاون سفیر لیبی در سازمان ملل متحد

در حالی که شورش کنندگان ليبی از استعفای دو مقام ارشد دولت قذافی خشنود شده اند، گزارش ها حاکی است، مقامات امنيتی در طرابلس برای جلوگیری از خروج مقامات ارشد از کشور دايره امنيتی را تنگ تر می کنند.

سخنگوی مخالفان دولت ليبی، مصطفی قريانی، روز پنجشنبه گفت که نيروهای مخالف «بر اين باورند که رژيم قذافی از درون شروع به فروپاشی کرده است». او در شهر شرقی بنغازی، پایتخت غیر رسمی مخالفان سخن می گفت.

علی عبد السلام ترکی، وزیر سابق امور خارجه و رئيس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، استعفای خود را روز پنجشنبه در تعدادی از وب سایت های مخالفان اعلام کرد، و به مصر گريخت. او گفت: اين حق شهروندان ليبی است که در «آزادی، دموکراسی و رفاه زندگی کنند.»

استعفای ترکی به دنبال عمل مشابهی از سوی وزير امور خارجه ليبی، موسی کوسا، که در اواخر روز چهارشنبه به بريتانيا گريخت، صورت گرفت. کوسا يکی از نزديکان آقای قذافی و به عنوان یکی از «ارکان» دولت او محسوب می شد.

ابراهيم دباشی، معاون سفیر لیبی در سازمان ملل متحد، گفت: ديگر مقامات ارشد ليبی ممکن است «در چند روز آينده» دولت قذافی را ترک کنند. وی افزود نگهبانان اختصاصی برای مقامات ارشد تعيين شده اند.

در همین حال، رهبر ليبی موضع محکمی را در پيش گرفت و گفت: او شخصی نيست که بايد استعفا دهد بلکه رهبران غربی که با حملات هوایی خود به ارتش تلفات و خساراتی وارد آوردند، بايد استعفا دهند. تلويزيون دولتی به نقل از آقای قذافی گفت: رهبران ائتلاف «مبتلا به جنون قدرت شده اند.»

XS
SM
MD
LG