لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۱

دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی کندی روند اعلام منطقه پرواز ممنوع در لیبی را نکوهش کرد


دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی کندی روند اعلام منطقه پرواز ممنوع در لیبی را نکوهش کرد
دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی کندی روند اعلام منطقه پرواز ممنوع در لیبی را نکوهش کرد

تحليل ها درباره مسئوليت جهانی در قبال بحران انسانی در ليبی، و نگاهی به عملکرد رهبران ديکتاتور در منطقه خاورميانه و شمال آفريقا از ليبی تا ايران در لابه لای صفحات روزنامه های جهان.

سرمقاله روز شنبه استريلين، کوتاهی و کندی سازمان ملل متحد در اعلام طرح منطقه پرواز ممنوع بر فراز ليبی را شرم آور خوانده و نوشته است با اين که بيست و دو عضو اتحاديه عرب دوشنبه گذشته به اجرای اين طرح رأی دادند، تصويب آن در شورای امنيت تا روز جمعه به طول انجاميد. و نيروهای معمر قذافی در فرصت پنج روزه ای که جامعه جهانی در اختيار شان قرار داد، با بمباران مواضع مخالفان، آنها را بسيار تضعيف کردند. امروز برای اجرای طرح منطقه پرواز ممنوع بسيار دير است و کمک به مخالفان رژيم سرکوبگر قذافی، يا حتی نجات جان مردم ليبی، مستلزم گامی بس بزرگتر است. پيروزی قذافی در برابر مردم به معنای ريختن خون هزاران نفر ديگر خواهد بود. اين روزنامه می نويسد گفته ها و عملکرد قذافی با ديکتاتورهايی در منطقه قابل مقايسه است که همچون محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی ايران، و خاندان سلطنتی بحرين برای حفظ حکومت نهايت شدت را در سرکوب مخالفان به خرج می دهند.

روزنامه فرانسوی لوموند با اشاره به جناياتی که عليه بشريت در ليبی صورت گرفته نوشته است ظاهراً رهبر ليبی قدرت خود را فراتر از قدرت قانون تصور می کند؛ اما مسأله بررسی جنايات قذافی عليه مردم کشورش از پانزدهم فوريه سال جاری مطرح بوده است؛ و لوئيس مورنو اوکامپو، دادستان دادگاه بين المللی رسيدگی به جنايات جنگی، می گويد مسأله کشتار مردم ليبی توسط نيروهای دولتی آن کشور را جنايت جنگی می داند و به آن رسيدگی خواهد کرد.

روزنامه گاردين اظهار اميدواری کرده است که اجرای قطعنامه اعمال منطقه پرواز ممنوع بر فراز ليبی و مداخله بين المللی در آن کشور کمک کند تا مردم بر حکومت سرکوبگر قذافی، پيروز شوند.

«بازگشت ژاندارم جهانی» عنوان مقاله ای است در ستون نظرات روزنامه کانادايی گلوب اند ميل. در مقاله آمده است در پی تصويب قطعنامه اجرای منطقه پرواز ممنوع بر فراز ليبی، نيروهای کانادا همراه با ديگر کشورها رهسپار آن کشور شده اند تا دربحث انگيزترين شکل مأموريت جنگی، با بمباران دولت تريپولی، از جان مردم ليبی در برابر رهبرشان حفاظت کنند. اين روزنامه می نويسد تاريخ با سرعتی شگفت انگيز در جهان عرب به حرکت درآمده است، و بايد در فرصتی که در دست است، به اعراب برای تغيير تاريخشان به سوی آزادی و دموکراسی ياری برسانيم.

سرمقاله ديلی تلگراف چاپ لندن، ضمن تقدير از پيشقدم شدن نخست وزير بريتانيا در اجرای قطعنامه مصوب شورای امنيت سازمان ملل عليه ليبی، اقدام ديويد کامرون را گامی متهورانه در مسيری دشوار و پرخطر خوانده است. اين روزنامه يادآوری می کند که همچون عراق سال ۲۰۰۳، اکنون در ليبی نيز اين پرسش اساسی مطرح است که پس از سرنگونی رژيم ديکتاتوری، چه خواهد شد؟ و چه تضمينی برای گذار آرام به دولت جديد هست؟

نشريه اينترنتی هافينگتن پست نوشته است در تظاهرات و اعتراضات در کشورهای خاورميانه حضور زنان دوش به دوش مردان در خيابان ها چشمگير است. زنان با اين اقدام جسورانه و خلاف فرهنگ سنت کشورهايی که زن و مرد در آنها از حقوق و آزادی های برابر برخوردار نيستند، حيثيت و زندگی شان را به خطر می اندازند. حضور زنان در انقلاب ها، از ايران گرفته تا مصر و تونس و ليبی، در حال و آينده سياسی آن کشورها سرنوشت ساز است؛ اما در فردای پيروزی، زنانی که برای سرنگونی حکومت استبدادی خطر کردند، چه نصيبشان می شود؟ آيا در ازای شهامت و ايثاری که به خرج دادند، تنها شاهد جا به جايی يک حکومت ديکتاتوری با ديکتاتوری ديگری خواهند بود که آن نيز حقوق برابر زنان را به رسميت نمی شناسد؟

سرمقاله کريستين ساينس مانيتور با اشاره به اين که تهران و پکن در برخورد با بحران ليبی موضع تدافعی گرفته اند می نويسد رژيم های ديکتاتور حاکم بر ايران و چين برای خاموش کردن فريادهای دموکراسی خواهی و حفظ قدرت تماميت خواه در کشورشان تمام تلاش خود را به کار گرفته اند. با اينحال اين روزنامه ابراز اميدواری کرده است که موج قيام های آزادی خواهانه در کشورهای عرب، به ايران و چين نيز برسد.

XS
SM
MD
LG