لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۶

تهديدهای تازه قذافی عليه اروپا و مخالفان


تهديدهای تازه قذافی عليه اروپا و مخالفان
تهديدهای تازه قذافی عليه اروپا و مخالفان

گزارش های رسيده از ليبی حاکيست، معمر قذافی هشدار داده است به تلافی عمليات نظامی ناتو، در اروپا دست به حمله های انتحاری خواهد زد. از سوی ديگر، نيروهای مخالف وی اعلام کردند، نيروهای قذافی را تا هشتاد کيلومتری پايتخت به عقب رانده اند.

معمر قذافی، رييس جمهوری ليبی، اروپا را به حملات شهادت طلبانه تهديد کرد.

وی در يک سخنرانی، که تنها صدای او همراه با تصاوير انبوهی از طرفدارانش از تلويزيون سراسری ليبی پخش می شد گفت: «ما دوست داريم بميريم. ما عاشق شهادت هستيم؛ هستند دهها، صدها و هزاران ليبيايی که حاضرند در اروپا شهيد شوند، بچه های آنها، خانه ها و زنانشان را مثل مردم ما هدف بگيرند. من هشدار داده بودم که ما چشم در برابر چشم و دندان در برابر دندان تلافی خواهيم کرد. اما ما به آنها فرصت می دهيم. اين فرصت طولانی نخواهد بود. به آنها فرصت می دهيم تا به خود بيايند. آنها مديترانه را به ويرانی کشيدند، آرامش جهان را از بين بردند، و به دنبال راه انداختن يک جنگ صليبی ديگر بين شرق و غرب، و مسلمانان و مسيحيانند.»

قذافی که نيروهايش در جنگ با مخالفان و ناتو بیش از پیش مواضعشان را از دست می دهند، با سخنرانی برای يک جمعيت ۵۰ هزار نفری از طرفدارانش در شهر صحرايی سبها، در هشتصد کيلومتری جنوب پايتخت، در واقع تلاش کرد نشان دهد که هنوز سوار بر مسند قدرت است و کنترل آن بخش از کشور کماکان در دست اوست.

آقای قذافی در اين سخنرانی گفت، جزاير قناری، سيسيل، بخش خودمختار اندلس در اسپانيا و ساير جزاير مديترانه، عرب نشين هستند و بايد آزاد شوند.

در همين حال، نيروهای مخالف قذافی اعلام کردند، در ادامه پيشروی شان به طرف پايتخت موفق شده اند تا مرز ۸۰ کيلومتری طرابلس پيش روند. فرمانده محلی نيروهای مسلح مخالف، کاميونی را نشان می دهد که توسط ناتو منهدم شده و پرچم آنان اکنون بر فراز آن در اهتزاز است. وی به خبرگزاری رويترز گفت مبارزان قصد دارند به عمليات ضربتی خود ادامه دهند.

از سوی ديگر، شهر زنتان، در غرب ليبی شاهد شادکامی ساکنان خود در واکنش به رژه نيروهای مخالف بود. اين مراسم به مناسبت عقب نشينی نيروهای قذافی و بازگشت ابعادی از زندگی عادی به شهر بود. اين رويداد باعث شده است تا بسياری از ساکنان منطقه که از بيم جنگ به مرزهای تونس پناه برده بودند، به خانه هايشان بازگردند.

در همین حال، بيش از هزار پناهجو در چهار قايق بزرگ، جمعه شب وارد بندر لامپدوسا در ايتاليا شدند. زنان و کودکان، بخشی از اين پناهجويان را تشکيل می دهند.

پناهجويان همگی از ليبی فرار کرده اند و قايق های آنها توسط گارد ساحلی و ماموران گمرک ايتاليا تا بندر لامپدوسا اسکورت شد. با ورود اين تعداد مهاجر به جزيره لامپدوسا، سيلويو برلوسکنی نخست وزير ايتاليا، که قرار بود به اين جزيره سفر کند سفر خود را لغو کرد.

همچنین به گفته ناتو هواپيماهای این سازمان يک موضع نظامی را در نزديکی شهر مصراته هدف قرار داده اند. بيانيه ناتو حاکی است نيروهای قذافی از موضع نظامی مذکور برای حمله های کورکورانه به مناطقی از جمله شهر مصراته استفاده می کردند که ساکنان آن را غيرنظاميان تشکيل می دهند.

شهر مصراته چند ماه است که تحت محاصره قرار دارد؛ اين شهر از زمانی که به تصرف شورشيان در آمد، صحنه درگيری نيروهای هوادار دولت با شورشيان بوده است.

فعالان سياسی و کارکنان خدمات پزشکی می گويند روز جمعه در حمله نيروهای هوادار دولت، پنج نفر از شورشيان کشته و ده ها نفر ديگر زخمی شدند. بنا به گزارش ها شورشيان پس از تصرف دو شهر کوچک در نزديکی طرابلس، تلاش می کنند تا خود را به پايتخت برسانند.

XS
SM
MD
LG