لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۱

سرهنگ قذافی آماده واگذاری قدرت است


سرهنگ قذافی آماده واگذاری قدرت است
سرهنگ قذافی آماده واگذاری قدرت است

يک روزنامه روسی به نقل از يک مقام ارشد دولت روسيه گزارش کرده سرهنگ قذافی حاکم ليبی آماده واگذاری قدرت به شرط تامين امنيت جانی است.

اين خبر که از قول يک مسئول بلندپايه دولت روسيه در ارتباط با ليبی نقل شده است يک روز پس از تلاش روسيه برای يافتن راهی برای پايان دادن به جنگ داخلی ليبی و آغاز گفتگوهای روسيه با ناتو مطرح شده است.

اين مقام روس گفته است سرهنگ قذافی پيام داده در صورت تامين امنيت جانی آماده واگذاری قدرت است و دولت فرانسه نيز اعلام کرده است آماده دادن چنين ضمانتی ست.

اين مقام روس افزوده است سرهنگ قذافی خواستار آن است که پس از کناره گيری از قدرت سيف الاسلام بعنوان جانشين وی مسئول برگزاری يک انتخابات در ليبی شود.

در همين حال روسيه و سازمان ناتو تاکنون نتوانسته اند اختلافات مربوط به نبرد هوايی در ليبی را حل و فصل کنند. مسکو سازمان ناتو را متهم کرده است که قطعنامه سازمان ملل متحد دایر بر مداخله نظامی در ليبی را به دلخواه خود تفسير می کند.

آندره فوگ راسموسن، دبير کل سازمان ناتو، روز دوشنبه در جريان ديدار از شهر سوچی و گفتگو با دميتری مدودف، رييس جمهوری روسيه، از مأموريت سازمان خود در ليبی دفاع کرد.

سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه، می گويد: «درباره نحوه اجرای اين قطعنامه تفاهم مشترکی وجود ندارد و مسکو می خواهد حکم سازمان ملل آن طور که نوشته شده است، نه آنطور که تفسير می شود، اجرا گردد.

روسيه به قطعنامه سازمان ملل، که در ماه مارس به تصويب رسيد رای نداد. اين قطعنامه به ناتو اختيار داده است که با روش های نظامی از غيرنظاميان ليبی، حفاظت کند.

XS
SM
MD
LG