لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۸

بيش از صد هزار نفر از مرز ليبی وارد تونس شده اند


بيش از صد هزار نفر از مرز ليبی وارد تونس شده اند
بيش از صد هزار نفر از مرز ليبی وارد تونس شده اند

پس از شدت يافتن حملات ارتش ليبی عليه مخالفان دولت و افزايش تلفات شماری از غيرنظاميان، بسياری از خارجيان مقيم ليبی تلاش دارند با عبور از مرز وارد تونس شده و خود را از اين مهلکه نجات بدهند.

بر اساس گزارش های کُميساريای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد شمار افرادی که تا روز پنجشنبه سوم مارس از منطقه مرزی رأس جدير در ليبی برای ورود به تونس عبور کردند از مرز يک صدهزار تن گذشته است.

روند فرار آوارگان برای خروج از ليبی روز ۲۱ فوريه آغاز شد و در روز های اول و دوم ماه مارس به اوج خود رسيد. گفتنی است منطقه مرزی ميان ليبی و تونس طی اين روزها شاهد هرج و مرج و هجوم آوارگان برای خروج از کشور بوده است.

تا کنون آمار رسمی مبنی بر اينکه چند تن از يک و نيم ميليون خارجی مقيم ليبی اين کشور را ترک کرده اند منتشر نشده است. اما ناآرامی های اخير وضعيت اضطراری بشردوستانه ای را در مرزهای ليبی بوجود آورده زيرا ده ها هزار خارجی مقيم ليبی تلاش دارند هر چه زودتر اين کشور را ترک کنند.

گفتنی است در حال حاضر عمليات گسترده برای خروج برخی از خارجيان مقيم ليبی از راه هوا در دست اقدام است که تا حدی شمار افرادی را که در اردوگاه های مرزی گير کرده اند، کاهش خواهد داد.

اما هنوز شمار زيادی از آوارگان در اردوگاه های ترانزيت موقت که توسط کُميساريای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد بر پا شده به سر ميبرند. همچنين بيمارستان سياری در منطقه مرزی ليبی و تونس برپا شده و آوارگان از نفس افتاده ای را که از راه ميرسند مورد آزمايش های اوليه پزشکی، قرار می دهند.

گروه بزرگی از غنايی ها که در اين اردوگاه ترانزيت مرزی در انتظار خروج از ليبی به سر ميبرند خواستار کمک شده اند. يکی از غنايی ها به خبرگزاری رويترز گفته است که «او شاهد آماده سازی نيروهای نظامی ليبی برای تهاجم به معترضين بوده و شرايط امنيتی در اين کشور بسيار خطرناک شده است.»

بر اساس گزارش های سازمانهای بشردوستانه بين المللی خارجی های مقيم ليبی فرار به سوی مرز ليبی و الجزاير را آغاز کرده اند زيرا نيروهای وفادار به معمر قذافی راه های خروجی به مصر و تونس را مسدود ساخته اند.

XS
SM
MD
LG