لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۱

اعلام انحلال دادگاههای امنيتی رژيم قذافی


اعلام انحلال دادگاههای امنيتی رژيم قذافی
اعلام انحلال دادگاههای امنيتی رژيم قذافی

نيروهای دولت موقت ليبی، با پشتيبانی جنگنده های ناتو حلقه محاصره شهر سرت، زادگاه قذافی را تنگتر کرده اند، و در همين حال صدها غيرنظامی تلاش می کنند با گذر از پاسگاههای بازرسی از شهر بگريزند.

نيروهای ضد قذافی روز دوشنبه پيرامون شهر موضع گرفتند و در همين حال جتهای ناتو مواضع هواداران قذافی را برای سومين روز پياپی بمباران کردند.

ناتو می گويد يک مرکز فرماندهی و يک انبار مهمات را هدف قرار داده است.

از سوی ديگر جنگجويان شورای ملی انتقال ليبی ميان خانواده های غيرنظامی که از شهر خارج می شوند، غذا و آب توزيع می کنند. جنگجويان دولت موقت و ريش سفيدان قبايل مختلف سرگرم مذاکره برای برقراری يک آتش بس موقت هستند تا عبور خانواده هايی که قصد خروج از شهر سرت را دارند، امکان پذير گردد.

مردمی که از شهر گريخته اند از کمبود شديد آب و غذا و دارو و احتمال بروز يک بحران بهداشتی خبر داده اند. سازمانهای امدادرسانی بين المللی از دولت موقت ليبی خواسته اند امکان دسترسی آنها به شهر را فراهم کنند تا بتوانند از بروز بحران جلوگيری کنند.

در همين حال وزير دادگستری دولت موقت ضمن اعلام انحلال دادگاههای امنيتی رژيم قذافی گفت با مشارکت کارشناسان حقوقی، پيشنهادی برای تشکيل دادگاههای جديد تهيه، و به دولت ارائه خواهد شد.

مردم ليبی از دولت موقت خواسته اند گروههای وابسته به دولت قذافی را منحل کنند.

از سوی ديگر روز دوشنبه نخست وزير دولت موقت ليبی از شورای امنيت سازمان ملل خواست همه تحريمها عليه ليبی را لغو کند. شورای امنيت تاکنون ۱۶ ميليارد دلار از داراييهای ليبی را آزاد کرده ست، و شورای ملی انتقالی اميدوار است به ميلياردها دلار ديگر آن کشور که مسدود شده است، دسترسی پيدا کند.

XS
SM
MD
LG