لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۲

بدرفتاری با زندانيان در ليبی


بدرفتاری با زندانيان در ليبی
بدرفتاری با زندانيان در ليبی

رهبران جديد ليبی در واکنش به گزارش اخير سازمان ملل متحد، تصديق کرده اند که نيروهای انقلابی با بعضی از زندانيان بدرفتاری کرده اند. آنها می گويند، اما اين رفتار جنبه سيستماتيک ندارد و جلوی آن گرفته خواهد شد.

اين واکنش يک روز بعد از انتشار گزارش مشروح سازمان ملل متحد در زمينه وجود شکنجه و بدرفتاری با زندانيان در بازداشتگاههايی صورت گرفته که اکنون توسط کسانی اداره می شود که با همين دلايل رژيم ديکتاتور معمر قذافی را سرنگون کردند.

سازمان ملل متحد در اين گزارش می گويد، هنوز ۷ هزار آفريقايی به اتهام مزدوری برای قذافی در بازداشت انقلابيون ليبی به سر می برند.

رهبران جديد ليبی که با کمک و پشتيبانی آمريکا، بريتانيا، فرانسه و ساير کشورهای جهان عليه قذافی جنگيدند، اکنون به واقع مايلند به جهان ثابت کنند که به تعهداتشان در راستای تحقق دموکراسی پايبندند و حقوق انسانی را محترم می دانند.

فوضی عبدالعلی، وزير کشور ليبی، تصديق کرد که با زندانيان بدرفتاری می شود، اما گفت: نظام جديد جلوی اينگونه عملکردها را خواهد گرفت. ما در اين مورد اقدامات قاطعانه ای به عمل خواهيم آورد، با تمام قوا جلوی اينگونه تخلفات را می گيريم. همۀ اين مسائل ناشی از خلاء قدرت و مديريت است.

در عين حال، دهها نفر از بستگان کسانی که در جريان جنگهای اخير ناپديد شده اند، روز سه شنبه در مقابل مقر دولت در طرابلس دست به تظاهرات زدند و از دولت خواستار رسيدگی فوری و يافتن فرزندانشان شدند.

بر اساس برخی از آمارهای رسمی، در جريان جنگهای داخلی ليبی حدود ۲۵ هزار نفر، از جمله غيرنظاميان و همچنين کسانی که در مبارزات مسلحانه با رژيم قذافی شرکت داشتند، ناپديد شده اند.

مقامهای دولت جديد ليبی با وجوديکه تا کنون اقدامات زيادی برای يافتن و شناسايی ناپديدشدگان به عمل آورده اند، با موانع و مسائل زيادی مواجه هستند. يکی از اين مسائل، در درجه اول ايجاد يک آزمايشگاه دی ان ای، نمونه برداری از بستگان ناپديدشدگان و تطبيق آنها با تک تک اجساد داخل گورهای دسته جمعی است.

تعدادی از اين ناپديدشدگان نيز ممکن است در حال حاضر در ميان کسانی باشند که در جريان جنگ داخلی به اسارت نيروهای وابسته به شورای ملی انتقالی ليبی در آمده اند.

XS
SM
MD
LG