لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۰

عبدالرحيم الكيب به عنوان نخست وزير موقت ليبی برگزيده شد


با پايان گرفتن حکومت ۴٢ ساله معمر قذافی، شورای ملی انتقالی ليبی با اكثريت آرا عبدالرحيم الكيب را به عنوان نخست وزير موقت انتخاب كرد. تحليلگران سياسی می گويند زمان، ميزان کارآيی نخست وزير موقت ليبی را نشان خواهد داد.

عبدالرحيم الكيب می گويد: اين دوره، دوره انتقال، چالش های خود را دارد، کاری که ما انجام خواهيم داد اين است که با شورای ملی انتقالی از نزديک کار کنيم و به سخنان مردم ليبی و کارشناسان گوش دهيم و سپس تصميم بگيريم.

عبدالرحيم الكيب قبل از اين که نخست وزير موقت ليبی شود چهره شناخته شده ای نبود. وی که در خانواده ای معتبر در طرابلس به دنيا آمده و بيشتر زندگی خود را در خارج از ليبی گذرانده است در رشته مهندسی الکترونيک تدريس می کرد.

دکتر احمد شالحی، تحليلگر سياسی ليبيايی، عبدالرحيم الكيب را چنين توصيف می کند: او مرد ساکتی است. خيلی حرف نمی زند. و می تواند مانند يک آدم اهل فن قول دهد. دوستان بسياری در اطراف خود جمع کرده است. شالحی می گويد زمان نشان خواهد داد که آيا عبدالرحيم الكيب خواهد توانست بر چالش هايی که با آن روبروست فائق آيد يا نه. دکتر احمد شالحی می افزايد: او يک سياستمدار وابسته به حزب نيست: چه اسلامی چه غيراسلامی. خواهيد ديد او وابسته به هيچ گروهی نيست. برای همين انتخاب شده است.

تحليلگران سياسی می گويند با اين که شورای ملی انتقالی ليبی عبدالرحيم الكيب را به نخست وزيری موقت کشور برگزيده به اين معنا نيست که او از حمايت کامل شورا برخوردار خواهد بود.

ولی هنوز نمی توان گفت که آيا عبدالرحيم الكيب خواهد توانست اعتماد تمام گروه ها را جلب کند و در ليبی آشتی ملی را ترويج دهد.

XS
SM
MD
LG